Bez kategorii

10 ciekawych miejsc w POLSCE

#urlopwkraju
24 marca 2022

1. Park Mużakowski (lubuskie)

Park Mużakowski to park krajobrazowy z 1. połowy XIX wieku, czołowy przykład europejskiej sztuki ogrodowej tego okresu, a zarazem jedyne w swoim rodzaju połączenie natury i sztuki ogrodniczej. To przepiękne założenie parkowe stworzył w pierwszej połowie XIX wieku pruski arystokrata Hermann von Pückler – Muskau. Rewitalizacja tego miejsca udała się dzięki zaangażowaniu i współpracy Polski i Niemiec. W 2004 roku UNESCO umieściło park na liście światowego dziedzictwa. Park wpisany w dolinę Nysy podzielony jest przez nią na dwie części, jedną po stronie niemieckiej, drugą po polskiej. Łączą je dwa zabytkowe mosty: Parkowy oraz Angielski. Dzisiaj celem parku jest ochrona części moreny czołowej, ukształtowanej na tym terenie przez lądolód.

2. Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu – Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny (wielkopolska)

Jedyne takie miejsce w Europie – jedno z dwóch takich miejsc na świecie. Stworzone przez cystersów około 1830 r. Przebudowali oni koryta rzeki Wełna i Nielba, użyźniające tutejsze pola. Wody obu rzek mieszają się ze sobą w niewielkim stopniu. W miejscu ich skrzyżowania nie występują żadne wiry, dzięki czemu wody Nielby i Wełny przepływają niemal na wprost. Jest to możliwe dzięki odmiennym właściwościom fizykochemicznym takim jak temperatura, natlenienie, odczyn pH, obecność takich zanieczyszczeń jak fosfor czy związki azotu. Cechy te umożliwiają wodom jednej rzeki płynąć pod wodami drugiej.

3. Dolina Pereł (dolnośląskie)

Okolice zamku Czocha nazywa się Doliną Pereł. Faktycznie w pobliskiej rzece Kwisie znajdowały się Skójki perłorodne, a na tych terenach odbywały się połowy pereł. www.urlopwkraju.pl 14 Dziś w tym miejscu stworzony został szlak spacerowy, który zająć może nawet ponad 2 godziny. Idąc leśnymi ścieżkami wzdłuż rzeki docieramy do miejsca znanego fanom programu „Twierdza Szyfrów” to tu znajduje się najstarsza elektrownia wodna w Polsce oraz tama. Na trasie znajduje się również muzeum. Warto przyjechać, pospacerować i dopełnić zwiedzanie – pobliskim zamkiem Czocha.

4. Baza nurkowa Piechcin (kujawsko-pomorskie)

Kto powiedział, że w Polsce nie da się nurkować? My odkryliśmy kilka takich miejsc w Polsce, m.in. bazę nurkową Piechcin. „Bajecznie położona baza nurkowa z możliwością nurkowania do 22m głębokości. Pod wodą liczne atrakcje dla nurków, a na lądzie wszystko czego potrzebuje nurek! Nurkowania pod okiem specjalistów mogą się uczyć dzieci już od 10 roku życia”.

5. Polskie Malediwy – Park Gródek Jaworzno (śląskie)

To miejsce, które podczas poprzedniej edycji zrobiło na Was ogromne wrażenie. Z lotu ptaka rzeczywiście prezentuje się świetnie, szczególnie przy ładnej pogodzie i przypomina domki jakie można spotkać na Malediwach. A tak naprawdę to idealnie wykorzystane byłe wyrobisko cementu oraz zakłady dolomitowe. W weekendy jest tam sporo turystów, więc warto wybrać się na tą wycieczkę w inny dzień tygodnia. Parking i wejście do parku są całkowicie darmowe.

Szukasz gotowego pomysłu na urlop?

6. Wąwóz korzeniowy dół w Kazimierzu Dolnym (lubelskie)

Wąwóz Korzeniowy Dół to jak twierdzą sami mieszkańcy Kazimierza Dolnego, najpiękniejszy wąwozem lessowym, który znajduje się nieopodal ich cudnego miasta. Liczy około 700 m długości. Zwisające ze ścian korzenie, tworzą magiczną scenerię. Wąwóz zachwyci nie tylko dorosłych. Dzieci też będą w swoim żywiole.

7. Niebieskie źródła (łódzkie)

Jeden z najpiękniejszych cudów natury w naszym kraju i jedno z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, który znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim, w dolinie rzeki Pilicy i obejmuje powierzchnię prawie 30 ha. Jego osobliwością są wywierzyska krasowe, którymi, poprzez szczeliny w skałach wapiennych, wypływa krystalicznie czysta woda, podnosząc piasek denny z dużą siłą do góry, co stwarza wrażenie pulsowania dna. Ze źródeł wypływa zimna, czysta woda o charakterystycznej turkusowej barwie. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia.

8. Kajaki po Małej Panwi (opolskie)

Mała Panew to rzeka o długości 132 km, która ciągnie się wśród malowniczych lasów. Cudowna odskocznia od codzienności w zaciszu przyrody. Bliski kontakt z naturą. Kajakiem można płynąć samodzielnie lub z drugą osobą. Kajaki polecane są dla dzieci od 3 roku życia. Rzeka nie jest głęboka, nurt nie jest szybki. Dla poczatkujących możliwość przepłynięcia kanałem dopływowym.

9. Eko Marina Polańczyk (podkarpackie)

Motorówki, jachty i inne atrakcje wodne zazwyczaj kojarzą się nam z morskimi klimatami. A tymczasem podczas podróży po województwie podkarpackim trafiliśmy do świetnego miejsca nad Soliną, gdzie nasi podróżnicy mogli skorzystać z wielu wodnych atrakcji, m.in. pływali Solemaranem Coco i elektryczną łodzią Parker, która zabrała ich na tzw. Wyspę Zajęczą. Przepiękne widoki czystej wody w połączeniu z wysepkami i drzewami dały odczuć jakby byli na co najmniej egzotycznych wakacjach.

10. Wyspa Sobieszewska

Kiedyś wioska rybacka, później miejsce do którego raczej się nie zaglądało z uwagi na przemysłowe zanieczyszczenia wylewane do ujścia Wisły a dziś Sobieszowo wraca na turystyczną mapę pomorskiego z uwagi na zjawiskowe plaże, rozwijającą się bazę noclegową oraz gastronomiczną.
Jeśli w okolicach Trójmiasta szukacie ciszy i spokoju oraz pięknych plaż na których nie trzeba rezerwować miejsca o 5 rano koniecznie odwiedźcie Wyspę Sobieszewską. Dojść do plaży jest kilka – wszystkie prowadzą przez piękne sosnowe lasy. W pobliżu znajdziecie wiele ciekawych atrakcji m.in. rezerwat z którego można podglądać dziko żyjące foki.

Aż 16 ebooków, 16 województw i setki miejsc do zwiedzenia
Zobacz więcej!