Atrakcje dla dzieci Śląskie

Bajkowa zima w Trójwsi Beskidzkiej

#urlopwkraju
12 listopada 2020

Kiedy w wielu regionach Polski zima często przypomina raczej ciągnący się przez kilka miesięcy szary i mokry listopad, niż śnieżną i mroźną sannę pojawia się w nas pragnienie wyjazdu w góry i doświadczenia, takiej właśnie „prawdziwej zimy, jak sprzed lat”. Zapraszamy Was więc do Gminy Istebna, gdzie wyjątkowy mikroklimat sprawia, że biały puch pojawia się najczęściej już w początkach grudnia, a dobre warunki narciarskie utrzymują się niejednokrotnie do połowy marca.

Najważniejszą zimową atrakcją Trójwsi Beskidzkiej jest oczywiście możliwość uprawiania narciarstwa zjazdowego, a także biegów narciarskich i wędrówek na skiturach.  Na północnym zboczu położonego w Istebnej Złotego Gronia zlokalizowane są dwa ośrodki narciarskie dysponujące wyciągami kanapowymi, jeden cztero -, a drugi sześcioosobowym. Towarzyszy im bogata infrastruktura w postaci licznych wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Oferują one kompleksowe zaopatrzenie miłośników białego szaleństwa w każdym wieku, a także szkółek narciarskich i snowboardowych prowadzących zarówno szkolenia indywidualne, jak i grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania, włącznie ze szkoleniami dla przyszłych instruktorów. Oba ośrodki są bardzo dobrze przygotowane do nauki jazdy na nartach zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych pragnących rozpocząć swą przygodę z tym sportem. Jako, że aktywność na świeżym powietrzu zaostrza apetyt przy Ośrodku Narciarskim Złoty Groń, jak i w Kompleksie Zagroń Istebna znajdziemy bogatą i bardzo zróżnicowaną ofertę gastronomiczną. Zadowoleni będą zarówno fani szybkiej przekąski na świeżym powietrzu, jak i Ci, którzy wolą wygodnie rozsiąść się w eleganckim i nowoczesnym, czy też góralskim wnętrzu restauracji i rozkoszować się smakiem wybornej kolacji.

Na pograniczu Istebnej i Wisły na wschód od Przełęczy Kubalonka  zlokalizowany jest ładnie położony pośród świerkowego lasu kompleks tras narciarstwa biegowego, na który składa sią istny labirynt pętli i pętelek. Długość poszczególnych, proponowanych wariantów, to 300 m; 750 m; 1400 m; 2,5 km; 5km. Trasy są w większości wymagające, wytyczono je bowiem tak, że przemierzający je narciarz musi zmierzyć się zarówno ze stromymi podbiegami, jak i zjazdami o częstych zakrętach. Tutejsze trasy biegowe, znajdują się pod opieką Polskiego Związku Narciarskiego i poszczycić się mogą homologacją i licencją FIS. To właśnie tutaj rokrocznie w styczniu lub lutym odbywa się jedna z najbardziej znanych imprez biegowych w naszym kraju – Międzynarodowy Bieg Narciarski o Istebniański Bruclik, który już od ponad czterdziestu lat przyciąga miłośników tego sportu począwszy od dzieci, aż po seniorów. Na Kubalonkę można też po prostu przyjechać, wypożyczyć narty i całkowicie darmowo potrenować na w pełni profesjonalnych trasach.  Tych którzy nie czują się jeszcze na siłach by zmierzyć się z tutejszymi podbiegami serdecznie zachęcamy do odwiedzenia położonego w dolinie Olzy Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego Istebna Zaolzie lub też tras nartorolkowych przy Szkole Podstawowej nr 1 w Istebnej. Oba te miejsca przy śnieżnej zimie oferują dobre warunki, by stawiać pierwsze kroki w narciarstwie biegowym.

Kto do Trójwsi przyjedzie latem, czy też złotą jesienią wie jak wiele pięknych górskich szlaków ma ona do zaoferowania, ale nie inaczej jest przecież zimą, dlatego zachęcamy do wędrówek na skiturach i odkrywania satysfakcji płynącej z takiego właśnie zdobywania zaśnieżonych szczytów. To z nich roztaczają się o tej porze malowane bielą, błękitem i szarością, zapierające dech w piersiach panoramy.

Mamy także zimowe propozycje dla najmłodszych, którym z pewnością do gustu przypadnie snowtubing  (Komplek Zagroń Istebna i Kubalonka) oraz jazda na sankach.

Wielu z nas zima w górach kojarzy się z kuligiem na saniach, takim jak ze słynnego utworu Skaldów, pieczeniem kiełbasy, grzańcem,  pobytem w drewnianej „kolybie” i zabawą przy góralskiej muzyce. Nie inaczej jest oczywiście w Trójwsi Beskidzkiej, gdzie prawie każdy gestor, czy restaurator oferuje tego typu atrakcje. Nie brak także górali, którzy we własnym zakresie na zamówienie z chęcią zorganizują niezapomniany zimowy kulig z ogniskiem.

Po rekreacji na świeżym powietrzu warto skorzystać z bogatej w lokalne produkty oferty restauratorów, którzy serwują swym gościom przysmaki tradycyjnej kuchni, nie zapominając jednocześnie o miłośnikach kuchni europejskiej, czy też osobach preferujących posiłki dietetyczne lub wegetariańskie. Otwarci na potrzeby swych klientów i wymogi zmieniającego się świata szefowie kuchni coraz częściej polecają także wyśmienity catering i dania na wynos, co jest wyraźnym ukłonem w stronę osób wynajmujących domki i apartamenty.

Miejscowe obiekty noclegowe stale rozwijają ofertę SPA & Wellness  – masaże, sauny suche i parowe, zabiegi kosmetyczne. Nie brak tu także krytych basenów, czy siłowni. Większość z tych miejsc jest nie tylko dostępna dla gości danego ośrodka wypoczynkowego, ale dla wszystkich, którzy pragną zrelaksować się po aktywnym dniu na stoku narciarskim lub górskim szlaku.

Zima w Istebnej, Jaworzynce, czy Koniakowie, to także bogata oferta kulturalna miejscowych muzeów i galerii, w tym czasie zachęcamy więc także do zwiedzania miejsc pokazujących lokalną tradycję. Na gości czekają Muzeum Regionalne „Na Grapie”, Kurna Chata Kawuloka, Centrum Koronki Koniakowskiej, czy prezentujące wielowiekową historię pasterstwa w Beskidach Centrum Pasterskie w Koniakowie. Warto też wstąpić do położonej w istebniańskim przysiółku Wilcze Izby Pamięci Jerzego Kukuczki, w którym nie tylko zobaczymy pamiątki po tym wybitnym polskim himalaiście, ale i wysłuchamy pasjonującej opowieści o jego życiu i miłości do gór.

Jeśli chcecie z Trójwsi zabrać unikalną, ręcznie wykonaną pamiątkę koniecznie musicie odwiedzić połączoną z kiermaszem Wystawę Twórczości Ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, gdzie zobaczyć można Największą Koronkę Koniakowską Świata, a także wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Gminny Ośrodek Kultury jest również organizatorem niezwykle widowiskowej imprezy pt. Zimowe Zawody Furmanów, która przypomina o jakże charakterystycznym dla tych terenów zawodzie, którym to górale nieprzerwanie trudnią się od wieków.

W ośnieżonej scenerii świerkowych lasów, polan i górskich szczytów bajkowo prezentują się tutejsze drewniane kościółki na Kubalonce, Stecówce i Mlaskawce, przydrożne krzyże i kapliczki. W takich miejscach jak te, góralska pasterka w noc Bożego Narodzenia zapada w pamięć i serce.  W wielu tutejszych kościołach panuje tradycja zapraszania na tą wyjątkową Mszę św. góralskich kapeli, a część mieszkańców chętnie zakłada z tej okazji tradycyjny strój ludowy.

Cały okres Bożego Narodzenia obfituje w organizowane przez parafie i zespoły  regionalne koncerty kolęd i pastorałek, a w dzień św. Szczepana w Trójwsi Beskidzkiej nadal żywa jest tradycja „połazów”, kiedy to dzieci wędrują od domu do domu by wraz z udekorowaną gałązką jodełki pozostawić gospodarzom życzenia szczęścia i zdrowia na cały Nowy Rok.

fot. Jacek Kohut