Pomysł na weekend Śląskie

Beskid Żywiecki – atrakcje turystyczne i górskie szlaki dla każdego

#urlopwkraju
12 sierpnia 2020

W górach jest wszystko co kocham…kolory, piękne widoki i wolność. I nie trzeba być górskim wyjadaczem, żeby góry kochać i korzystać z ich energii. Jak zaszczepić tą miłość dziecku i nie zrazić długimi wędrówkami? Polskie góry to niesamowity przekrój możliwości, wiele szlaków wśród których zawsze znajdziemy coś dla siebie i dla najmłodszych piechurów. Dzisiaj zabierzemy Was w Beskid Żywiecki. 🙂

Beskid Żywiecki to pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich i należące do Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Jest drugim co do wysokości pasmem górskim w Polsce po Tatrach. Dzieli się na dwie główne części. Krajobraz od strony wschodniej zdominowany jest przez niekwestionowaną królową Beskidów – Babią Górę (1725 m n.p.m.). Jest to drugi pod względem wysokości szczyt w Koronie Gór Polski. W części zachodniej najwyższym szczytem jest Pilsko.

To przez Beskid Żywiecki przebiega Główny Szlak Beskidzki, który obejmuje kolejno: Węgierska Górka – Żabnica – Słowianka – Schronisko na Hali Rysiance – Trzy Kopce (1216 m) – Schronisko na Hali Miziowej – Przełęcz Glinne (809 m) – Beskid Korbielowski (954 m) – Jaworzyna (1047 m) – Mędralowa (1169 m) – Przełęcz Jałowiecka (1017 m) – Hala Czarnego – Schronisko na Markowych Szczawinach – Przełęcz Brona – Babia Góra (Diablak 1725 m) – Sokolica (1367 m) – Przełęcz Krowiarki – Cyl Hali Śmietanowej (1298 m) – Polica (1396 m) – Schronisko na Hali Krupowej – Cupel – Bystra Podhalańska. Długość szlaku to aż 72,8 km.

W Beskidach znajdziecie świetnie rozbudowaną bazę noclegową zarówno na wypady solo jak i z dziećmi. A jeśli chcecie zorganizować im przygodę, szczególnie już tym starszym latoroślom, może warto pomyśleć nad wypadem pod namiot? 🙂

Jest tutaj kilka pól namiotowych, ale też w wielu miejscach jeśli tylko zapytacie gospodarze pozwolą rozbić namiot w ogrodzie. Bez większych problemów rozbijecie się także w pobliżu górskich schronisk. Tutaj dodatkowo w gratisie dostajecie piękne krajobrazy do wieczornych i porannych rozmów 🙂

I tutaj jeśli szukacie dobrego jakościowo sprzętu polecam Waszej uwadze markę Coleman. To marka specjalizująca się w produkcji sprzętu outdoroowego. Coleman stawia na wysoką jakość tkanin, innowacyjne rozwiązania i wymagające testy, zanim produkty trafią do użytkowników. W ich ofercie znajdziecie zarówno małe namioty 2 osobowe jak Darwin, Tatra 2 czy Crestline jak i duże rodzinne, które sprawdzą się na dłuższych wyjazdach. My korzystamy z namiotu Bering 4 i szczerze możemy Wam go polecić. Ma 2 osobne sypialnie, przedsionek, który ratuje nas podczas deszczu i pozwala swobodnie pograć w planszówki a do tego jest prosty w rozkładaniu więc spokojnie każdy sobie z nim poradzi. Korzystamy także ze śpiworów marki Coleman Silverton Comfort, które zapewniają mega komfort nawet w chłodniejsze noce. Z niezbędników przyda Wam się także kuchenka i kartusz i te również znajdziecie tutaj. Na stronie Coleman Polska znajdziecie lokalizator sklepów, w których stacjonarnie kupicie produkty tej marki.

Jeśli jednak zaczynacie swoją przygodę z górami, albo też macie na pokładzie najmłodszych wędrujących podpowiadamy Wam kilka pomysłów zarówno na górskie wędrówki z pięknymi widokami w tle, ale też inne atrakcje turystyczne 🙂 W zależności co z tego wykorzystacie macie gotowy pomysł na weekend i kilkudniowy urlop.

Żywiec

Miasto położone u podnóża górskich szczytów, a zarazem nad brzegiem rozległego jeziora ma swój niewątpliwy urok, ale też kilka wartych odwiedzenia miejsc. Przy dobrej widoczności siedząc nad jeziorem można podziwiać szczyt Skrzycznego.

Park Habsburgów i Mini Zoo

Uznawany za jedną z największych atrakcji Żywca park, położony obok kompleksu zamkowego powstał w XVIII wieku. Pierwotnie założony w stylu włoskim, wyraźnie składał się z dwóch zespołów. Jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII w., z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie domku chińskiego. W pierwszej połowie XIX w. park o układzie geometrycznym przekomponowany został na angielski park krajobrazowy. Wiele drzew nawet dzisiaj pamięta początki parku, o czym świadczą tabliczki, jakie możemy tu znaleźć. W Domku Chińskim otwarto natomiast klimatyczną kawiarenkę. a przed domkiem znajdziecie polanę widokową, ogród różany czy fontannę. W 2012 roku na jego terenie Parku stworzono Park Miniatur. Zlokalizowany jest w salach pałacu Habsburgów, oraz w jego najbliższym otoczeniu parkowym.

W salach pałacu zorganizowane są ekspozycje przestrzenne prezentujące tradycję, zwyczaje, organizację życia codziennego kolejnych rodów właścicieli Żywca, a na terenie wokół zgromadzono 23 miniatury budowli wybudowanych przez właścicieli Żywca, m.in obiektów sakralnych, dworów, leśniczówek. Do zwiedzenia historycznego parku zaprasza rzeżba, postać księżnej Alicji Habsburg siedząca na kamiennej ławeczce.

rzeżba, postać księżnej Alicji Habsburg

Na terenie parku znajduje się urocze Mini Zoo, w którym zamieszkuje 200 różnego rodzaju zwierząt, m.in. daniele, muflony, osły, konie, pawie, egzotyczne ptaki oraz wiele innych gatunków. Wstęp do mini zoo jest bezpłatny. Niektóre zwierzaki można karmić i pogłaskać. Fajna atrakcja dla dzieciaków, ale nie tylko. W samym parku podczas spaceru spotkać możecie m.in. wiewiórki, kaczki czy łabędzie.

Muzeum w schronie

Wychodząc z terenu parku żywieckiego od strony Miejskiego Centrum Kultury przy Al. Wolności 4 traficie do Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny w Żywcu. Muzeum znajduje się w jednym z pięciu zachowanych do dzisiaj na terenie Żywca, powstałych w roku 1944, schronów niemieckich LSR. Muzeum powstało z inicjatywy Klubu Miłośników Oręża Polskiego „LECH“. Ekspozycja znajdująca się w muzeum pokazuje udział mieszkańców Żywieczczyzny w okresie I i II wojny światowej, okupacji hitlerowskiej, wojny polsko-czechosłowackiej czy też polsko-bolszewickiej. zgromadzone eksponaty, pamiątki, dokumenty pokazują też walkę mieszkańców o niepodległość i historię działających na tym terenie organizacji ruchu oporu. W muzeum znajdziecie także zrekonstruowane pomieszczenie sztabowe oficera Batalionu Obrony Narodowej. Klimatu w muzeum dopełniają liczne eksponaty: medale, odznaczenia, sprzęt wojskowy, mundury i elementy uzbrojenia żołnieża polskiego a wszystko to pochodzi z prywatnych zbiorów i pamiątek. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku i na pewno warto tam zajrzeć.

Muzeum Browaru Żywiec

Browar żywiecki założony został w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Jest to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie. 150 lat później w jego najstarszej, historycznej części, w dawnych piwnicach leżakowych browaru powstało muzeum. Po przekroczeniu wrót goście wchodzą w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznają kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność. To tutaj poznacie ciekawostki z arcyksiążęcego muzeum, odkryjecie tajemnicę piwnych żetonów, zobaczycie kolekcję szkła do piwa czy przekrój materiałów marketingowych marki Żywiec. Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Góra Żar

To szczyt Beskidu Małego o wysokości 761 m n.p.m., Góruje stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny. Zbiornik jest częścią elektrowni szczytowo-pompowej. Elektrownia została oddana do użytku w 1979 roku. Zbiornik ma 650 długości i 250 m szerokości. maksymalna głębokość jeziora to 28 m., a zbiornik mieści 2 310 000 m sześciennych wody. Na Górę można wjechać koleją linowo-terenową. Można też zabrać nią rower z czego chętnie korzystają miłośniki jednośladów. Ze szczytu Góry Żar podziwiać można panoramę Beskidu Małego oraz jezior w przełomie rzeki Soły. Przy samej górze znajdzie park linowy, który na pewno ucieszy nie tylko dzieci ale i spragnionych wyzwań rodziców. Zjeżdżalnia pontonowa także dorosłym pozwoli powrócić do szalonych lat dziecięcych a odważnym dzieciakom zrobi ogromną frajdę. Dla najmłodszych frajdą będą dmuchańce. Góra Żar zadowoli też miłośników dwóch kółek lubiących szczyptę adrenaliny. Znajdziecie tutaj trzy trasy zjazdowe – coś dla początkujących i coś dla zaawansowanych.

Węgierska Górka

Miejscowość położona na zboczach Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego nad rzeką Sołą. Bliskość Żywca powoduje, że jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc turystycznych tego regionu.

Z nazwą samego miasteczka wiąże się ciekawa legenda. Otóż Węgrzy, którzy mieli wielki apetyt na Żywiecczyznę, aby nie popełnić krzywoprzysięstwa, świadczyli, że to właśnie im jest przynależna ziemia, na której klęczą (po uprzednim uzupełnieniu nogawic ziemią z Węgier), rzeczywiście klęczeli na ziemi węgierskiej. Fortel się nie udał, a z ziemi z nogawic spodni usypano „górki”” – stąd, według legendy, wywodzi się nazwa Węgierska Górka.

Dzisiaj nazywana także Westerplatte Południa przez historyków. Jest to owoc bohatersko stawianego oporu,kiedy w 1939 roku miasto broniło się przed hitlerowskim najazdem. W okresie okupacji mieszkańcy tej małej miejscowości byli bardzo aktywnymi członkami ruchu oporu za co wielu z nich zginęło. Choćby przez wzgląd na historię ale i przesympatyczne widoki warto pójść szlakiem schronów bojowych w gminie Węgierska Górka. Schrony powstały w 1939 roku jako punkt oporu. Z zaplanowanych 16, do wybuchu wojny udało sie wybudować 5. Wszystkie noszą nazwy na literę „W“ i są cichymi świadkami walk toczącąch się w Węgierskiej Górce.

Szlak schronów bojowych

Swój początek szlak ma na bulwarach w Węgierskiej Górce tuż obok mostu wiszącego na rzece Sole. Przechodząc przez most, wspinamy się około 200 metrów i dochodzimy do tzw. Traktu Cesarskiego. Idziemy pod górę i docieramy do pierwszego schronu o nazwie „Waligóra“. Idąc dalej w dół zbocza docieramy do drugiego schronu nazwanego „Włóczęga“. Możemy go zobaczyć jedynie zewnątrz, ponieważ w latach 50 XX wieku wybudowany na naim budynek mieszkalny. Wracamy na „Trakt Cesarski“ i kierujemy się na most junacki na rzece Sole. Następnie musimy dotrzeć do drogi łączącej Żywiec i Zwardoń, a z niej skręcamy w lewo i kierujemy się do ronda. Tam skręcamy w kierunku Żabnicy, pokonujemy około 1 kilometra by dotrzeć do kolejnego schronu nazwanego „Wędrowcem“ Schron stanowi także miejsce pamięci i mini muzeum. Idąc dalej główną drogą w stronę Żabnicy i ulicą Łagodną dochodzimy do schronu „Wąwóz“. Na północ od niego znajduje się ostatni schron na szlaku „Wyrwidąb“.

W mieście znajdziecie urocze Bulwary nad Sołą. Biegną wzdłuż potoków Żabniczanka, Młynówka oraz prawego brzegu rzeki Soły. Jedną z największych atrakacji jest oświetlony wiszący most łukowy nad Sołą, wykonany z afrykańskiego drewna. Miejsce rewelacyjne na spacer i na schłodzenie w czystej górskiej rzece. Warto mieć tutaj buty kąpielowe, bo dno jest mocno kamieniste. Tutaj też możecie pospacerować przy tamie.

Rzeka Soła

W sąsiednim Ciścu znajduje się Kościół św. Maksymiliana Kolbego, który powstał w niezwykłych okolicznościach. W listopadzie 1972 roku mieszkańcy Ciśca, pomimo wyraźnego zakazu władz, w ciągu jednej doby wybudowali kościół na przygotowanych wcześniej fundamentach.

Węgierska Górka i najbliższa okolica to spora infrastruktura noclegowa, znajdziecie tu też kawiarnie i restauracje czy przyjemne knajpki z jedzeniem na każde kubki smakowe od pizzy dla dzieciaków po góralskie przysmaki 🙂

Przez Gminę Węgierska Górka prowadzi nas kilka szlaków turystycznych.

Czerwony szlak z Węgierskiej Górki przez Abrahamów i Przełęcz Pawlusią na Halę Rysiankę – 5h

Z grzbietu Abrahamowa roztacza się widok na Beskid Śląski z rozłożystą Baranią Górą, Magurką Radziechowską, Skrzycznem i Klimczokiem; na Kotlinę Żywiecką. Jeśli dopisze Wam pogoda dobrze widoczny jest też Żywiec a w tle Jezioro Żywieckie. Z Romanki będziecie mogli podziwiać piękny widok na dolinę Sopotni, masyw Pilska czy Rysiankę. Jak dobrze się wpatrzycie w oddali zobaczycie także Tatry 🙂

Czerwony szlak z Węgierskiej Górki przez Glinne na Baranią Górę – 4.30 h

Oba te szlaki to część Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego

Na Rysiankę dojdziecie też szlakiem zielonym z Żabnicy-Skałki na Rysiankę i Halę Lipowską – 2.30 h

Z Żabnicy-Skałki szlakiem czarnym dojdziecie w 1 h na Słowiankę a na Baranią Górę poprowadzi Was też 4 godzinny szlak zielony z Węgierskiej Górki przez Czerwińską Grapę

Szlak czarny z Żabnicy-Skałki na Halę Boraczą zajmie Wam zaledwie 1 h. Na Halę dojdziecie też szlakiem niebieskim z Żabnicy Dolnej (Myce) przez Prusów – to szlak z czasem ok. 3 h. Oba są na tyle krótkie i dość proste, że pokonają je nawet najmłodsi piechurzy. A z Hali Boraczej rozciągają się ładne widoki na Baranią Górę, Ochodzitę oraz na Kotlinę Soły od źródeł pod Sołowym Wierchem do ujścia w Jezioro Żywieckie.
   
Na Hali Boraczej znajduje się schronisko uwielbiane przez górskich wędrowców. Położone jest na wysokości 854 m n.p.m., Dla większości jest to przystanek w dalszej drodze ale schronisko przyjmuje też gosci na nocleg.

Do Schroniska dojdziecie kilkoma szlakami w okolicy:

  • szlakiem niebieskim z Węgierskiej Górki przez Prusów – 3 h
  • szlakiem czarnym z Żabnicy Skałki – 1,10 h
  • szlakiem zielonym z Milówki – 2,15 h
  • szlakiem niebieskim z Rajczy – 3 h
  • szlakiem żółtym, potem czarny, z Rajczy przez Halę Redykalną – 4 h
  • szlakiem zielonym z Hali Lipowskiej – 1,30 h

Jedną z najpopularniejszych tras jest szlak z Żabnicy-Skałka. Znajduje się tam charaktersytyczny punkt „startowy pod sklepem spożywczym, gdzie znajdziecie parking. Początkowo prowadzi nas asfaltowa droga ulicą Boraczą. Idziemy wzdłuż rzeki Żabniczanka. Szum wody, piękne widoki to tylko dodatek który motywuje do dalszej wędrówki. Rzeka i szlak przepięknie wyglądają zimą, kiedy zamarznięta woda tworzy niesamowite rzeźby. Po kilkunastu minutach dochodzimy do skrzyżowania z kamienistą ścieżką, gdzie zaczyna się lekkie podejście pod górę. Szlak jest łagodny i każde dziecko sobie z nim poradzi. Do schroniska prowadzi nas oznaczony regularnie szlak. Na trasie w sezonie letnim znajdziemy dużo skarbów natury w postaci jagód i jeżyn.

W schronisku w nagrodę czekają absolutnie pyszne jagodzianki po które chętnie sięgają stali miłośnicy. Na głodnych czekają też kwaśnica, żur i inne dania na ciepło. I coś co zawsze mnie urzeka. Kawa…czarna fusiasta w starych szklankach z koszyczkiem.

Zimową porą na Hali Boraczej można wypożyczyć sprżet do zjeżdzania z pobliskiej górki. Frajda dla dużych i małych gwarantowana 🙂

Po tak przyjemnym szlaku na pewno będziecie mieli ochotę na więcej. A w pobliżu jest gdzie wejść. Każdy szczyt zapewni Wam nowe wrażenia i urozmaicone krajobrazy.

Źródła: