Ważne w podróży Cała Polska

Jak podróżować bezpiecznie w nowej rzeczywistości COVID-19?

#urlopwkraju
30 czerwca 2020

Wakacje wystartowały i choć koniec roku szkolenego był wyjątkowy to czas wkacyjnych wyjazdów, urlopów zaczyna się na dobre. Często zadajemy sobie pytanie czy można bezpiecznie podróżować mimo trwającej pandemii. Można i jeśli wszyscy zadbamy o zachowanie odpowiednich środków ostrożności, możemy zwiedzać, poznawać fajne miejsca i bezpiecznie wrócić do domów wypoczęci i z energią do działania na kolejne miesiące.

Bezpieczeństwo hoteli i atrakcji turystycznych

Większość ośrodków, hoteli i obiektów noclegowych wdrożyło specjalne procedury, które mają zapewnić maksimum poczucia bezpieczeństwa pracownikom i gościom oraz zminimalizować ryzyko rozptrzestrzeniania się wirusa.

Zarówno hotele jak też atrakcje turystyczne, muzea, restauracje dostosowują swoją działalność do obecnych warunków i przestrzegają wytycznych i zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Takie miejsca często chwalą się znakiem graficznym „Obiekt bezpieczny higienicznie. Stosujemy się do zaleceń” co jest równoznacznem że świadczą usługi zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak się przygotować do podróży

Zabierz ze sobą na wyjazd termometr, szczególnie jeśli Twoja podróż ma trwać co najmniej kilka dni. Pamiętaj też o środkach przeciwgoroączkowych i tutaj zgodnie z zaleceniami lekarzy warto zaopatrzeć się w paracetamol. Tak jak na codzień, tym bardziej na urlop w Twojej torbie powinny zmieścić się chusteczki do dezynfekcji z zawartością min. 60% alkoholu, płyn do dezynfekcji rąk, jednorazowe rękawiczki i maseczka. Warto mieć w torbie lub schowku auta kilka jednorazowych maseczek na wypadek sytuacji awaryjnej jak zgubienie podstawowej maseczki. Pamiętaj też, że w trakcie konktroli policyjnej brak maseczki może zostać ukarany nawet mandatem 🙁

Na wyjazd zaopatrz się w wodę i pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Jeśli z jakiś przyczyn Twoja podróż zostanie przerwana, procedury bezpieczeństwa mogą potrwać i warto mieć pod ręką butelkę wody i małą przekąskę.

Higiena w podróży

To co najważniejsze w podróży, to mycie rąk przy każdej okazji a szczególnie przed posiłkami, kiedy wchodzisz do restauracji, kiedy wrócisz do hotelu z wycieczki. Tam, gdzie nie masz możliwości umyć rąk mydłem wykorzystaj dostępne żele i chusteczki o których wspominaliśmy

Prawidłowe mycie rąk to minimum 30 sekund. Instrukcja właściwego mycia jest dostępna chyba już wszędzie a i ostatnie 3 miesiące powinnym wyrobić w nas odpowiednie nawyki 🙂

Środki transportu

Najwygodniej podróżować własnym autem, ale nie zawsze jest to możliwe. Bez względu na to jaki środek transportu wybierzecie warto pamiętać o kilku zasadach.

Własny samochód – to, że podróżujesz własnym autem nie oznacza że mozesz zapomnieć o higienie. Zadbaj o czyszczenie i dezynfekcję najczęściej dotykanych elementów w Twoim aucie i regularnie wycieraj szmatką z wilżoną min. 60% alkoholem lub chusteczkami do dezynfekcji: kierownicę, drążek zmiany biegów, dzwignie kierunkowskazów, świateł i wycieczarek, klamki, sterowanie szybami oraz panele sterujące multimediami, klimatyzacją itp.

Środki transportu publicznego – w pociągu czy autokarze przestrzegaj poleceń obsługi. Najważniejsze zasady, kiedy podróżujesz w ten sposób a o których powinieneś pamiętać:

  • zachowaj odległość między współpasażerami
  • często dezynfekuj ręce, a jeśli to możliwe umyj wiodą z mydłem
  • zakrywaj usta i nos chusteczką kiedy kichasz czy kaszlesz
  • jeśli widzisz, że ktoś w pobliżu Ciebie może mieć gorączkę zgłoś swoje spostrzeżenia do obsługi
  • jeśli korzystasz ze stolika np w pociągu wytrzyj go chusteczką do dezynfekcji

Zachowanie w restauracji i miejscach publicznych

Pamiętaj o tym, aby wchodząc do sklepu założyć maseczkę. Stosuj ją także w dużych skupiskach ludzi. Nie zapominaj o właściwym sposobie zakładania i zdejmowania maseczki. Staraj się zachować odległość min. 1,5 metra od innych osób.

Po wejściu do restauracji zadbaj o higienę rąk i przestrzegaj zasad obowiązujących w miejscu w którym przebywasz.

A we wszystkich przede wszystkich zachowaj zdrowy rozsądek. Dbałość o higienę była i jest ważna tak samo dzisiaj jak i wcześniej. Oczywiście sytuacja wymaga skupienia pewnych środków i naszej ostrożności, ale nadal spokojnie i bezpiecznie możemy podróżować.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że jedziesz na wakacje i najważniejsze jest aby spędzić fajnie czas z bliskimi, przyjaciółmi, odpocząć i naładować baterie. I oby tylko pogoda dopisała, a Ty odkrywaj nieznane miejsca, odwiedzaj ulubione i zbieraj wspomnienia 🙂