Bez kategorii

Krosno – miasto szkła i nie tylko

#urlopwkraju
31 lipca 2020

Krosno – miasto Kazimierza Wielkiego, miasto szkła a teraz również nasze, czyli ekipy #urlopwkraju.

Gdy słyszymy „KROSNO – pierwsze co przychodzi nam do głowy to piękne wyroby ze szkła. Takie były nasze wyobrażenia na temat tego miasta i nie ukrywamy były one naprawdę ograniczone – bo Krosno to piękne miasto, z dużą dawką historii, pięknych uliczek, gdzie czas płynie zdecydowanie wolniej.

W ramach kampanii #urlopwkraju do Krosna zawitała jedna z naszych podróżniczek Angelika Witaszewska @mamagerka ze swoją rodziną. Po dniu spędzonym w mieście napisała tak: „Niewielkie miasteczko ma przepiękny rynek, w którym życie zdaje się zwalniać. Galicyjska uroda kamienic, urocze kawiarnie, antykwariat z duszą. Nie mogliśmy poznać Krosna piękniejszego”.

I sądzimy, że coś w tym jest bo Krosno choć niedoceniane ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Każdemu kto wybiera się do Krosna proponujemy rozpoczęcie zwiedzania od wizyty w punkcie informacji turystycznej bądź pobranie aplikacji Krosno.

Możecie też wynająć przewodnika lub skorzystać z naszych podpowiedzi.

Obowiązkowe punkty do odwiedzenia w Krośnie to:

  • Rynek – prostokątny plac o wymiarach 115x72m, mniejszy od krakowskiego ale na pewno nie mniej urokliwy, okalają go zabytkowe kamienice pochodzące z różnych epok. Tym co wyróżnia krośnieński Rynek są wspaniałe, renesansowe podcienia arkadowe nadające miastu charakter włoskich città. Powstały w okresie szczególnego rozkwitu Krosna, kiedy dawna drewniana zabudowa rynku zastępowana była przez bogatych mieszczan okazałymi, murowanymi kamienicami a miasto zyskało miano „małego Krakowa”.
  • Antykwariat Zbigniewa Oprządka przy ul. Portiusa niedaleko rynku. Przychodząc tutaj, czując ten niezwykły zapach książek poczujecie klimat dawnego Krosna, którego nie odnajdziecie nigdzie indziej.
  • Punkt widokowy wieży Farnej (platforma widokowa) zlokalizowana na rynku, jedno z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta.  Została odrestaurowana kilka lat temu, dostępna dla turystów. Dzięki 38 metrom wysokości gwarantuje nam niezapomniane widoki na miasto.
  • Centrum Dziedzictwa Szkła jest miejscem wyjątkowym. Małą hutą szkła, produkującą własne wyroby w podziemiach ukrytych pod zabytkowym Starym Miastem. Muzeum, w którym zwiedzający nie tylko mogą dotykać eksponatów, ale także je współtworzyć oraz placówką dokumentującą szklaną tradycję przy użyciu najnowocześniejszych multimedialnych narzędzi. W jego programie znajdziemy szkło artystyczne i warsztaty szklanego rzemiosła, zdobienie bombek i malowanie na szkle, pracownię witrażu i sztukę grawerowania, a przede wszystkim możliwość spróbowania własnych sił przy hutniczym piecu.
  • Muzeum Rzemiosła – to miejsce pokaże Wam, że Krosno to nie tylko szkło, ale również wyjątkowe zegary. Znajdziecie tu niezwykłą wystawę pokazującą pozostałe gałęzie przemysłu jakie rozwijały się w południowo-wschodniej części Polski. Wystawa została podzielona na różne działy: krawiectwo, tkactwo, szewstwo i rymarstwo, pszczelarstwo, modniarstwo, odlewnictwo, kowalstwo, ślusarstwo i oczywiście zegarmistrzostwo. Zegary są tu niemal wszędzie – działające od zawsze i zrekonstruowane mechanizmy zegarów wieżowych, zegary ścienne i narzędzia zegarmistrzowskie.
  • Etnocentrum jego zadaniem jest umożliwienie dostępu do żywej tradycji ludowej jak największej liczbie osób w różnym wieku – od przedszkolaka po seniora. Przy czym najstarsi będą jednocześnie gośćmi Etnocentrum i autorytetami dzielącymi się z innymi opowieścią o dawnych czasach. Najmłodsi i trochę starsi powinni być zachwyceni sposobem poznawania tradycji poprzez interaktywne etno gry i tablice multimedialne. Dużo emocji mogą wywołać lokalne legendy, tym bardziej, że w podziemiach będzie można m.in. odbyć podróż wozem po wyboistych drogach!
  • Liczne kawiarenki i piekarnia w której znajdziecie ponad 40 rodzajów pieczywa (nie wierzyliśmy, że można tworzyć tyle pyszności – a jednak).

Czy już czujecie, że jest to punkt na mapie Polski, który koniecznie musicie zaznaczyć jako priorytet do odwiedzenia ?

Jeśli nie, zachęcamy Was do wejścia na stronę internetową miasta: https://visitkrosno.pl/pl, a już niebawem także do obejrzenia filmu przygotowanego przez @mamagerka i do naszego ebooka pokazującego jak piękne jest całe województwo podkarpackie.

Wybierając się do Krosna koniecznie oznaczajcie nas #urlopwkraju! Wspólnie pokażmy innym jak piękna jest nasza Polska od morza aż po same Tatry!

Galeria foto: Mamagerka.pl