Miejsca nieodkryte Lubelskie

Leśna Podlaska – kraina bocianów i nieskazitelnej przyrody

#urlopwkraju
19 sierpnia 2020

Leśna Podlaska – niewielka gmina, położona w powiacie bialskim w województwie lubelskim.

Gdy dotarliśmy tu pierwszy raz oczarowała nas swoimi zabytkami, dzikością przyrody, liczbą bocianich gniazd i przede wszystkim świeżym powietrzem.

Tak – Leśna Podlaska położona jest w jednym z najczystszych regionów Polski. Wpływ na to ma wiele czynników: niska i rzadka zabudowa, brak zakładów produkcyjnych, niewielki ruch samochodowy. Trzeba przyznać, że mieszkańcy pod tym względem mają raj na ziemi.

Sama miejscowość Leśna Podlaska słynie przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Leśnieńskiej – historia bazyliki jak również klasztoru, który prowadzą tu ojcowie Paulini zasługuje na osobny wpis i na pewno niebawem będziecie mogli go u nas przeczytać. Niemniej jednak jest to znane na cały kraj miejscu kultu Maryi a co za tym idzie co roku przejeżdżają tu setki turystów. Klasztor toczony jest pięknym, zarybionym stawem – a chodzą słuchy, że obecny wójt gminy szykuje renowację starego parku wokół i odnowienia zbiorników wodnych przyległych do klasztoru i innych zabytkowych budynków obok.

Sanktuarium Matki Bożej Leśnieńskiej

Z Leśną Podlaską sąsiaduje Droblin. Znajdziecie w nim ciekawe miejsce noclegowe – Kompleks Dwór Droblin, składający się z dwóch obiektów noclegowych – Dwór**** i Hotel przy Dworze), stadniny, Spa oraz Dworskiej restauracji. Zachęcamy również do spacerów po otaczającym parku – znajdziecie w nim kilka pomników przyrody.

Dwór Droblin

Więcej o całym kompleksie przeczytacie na naszym blogu.

Dwór Droblin poza komfortowym miejscem noclegowym jest również przykładem na to, jak w ciekawy sposób można wykorzystać odrestaurowany budynek.

Jest kilka takich obiektów w całej gminie, polecamy Wam również zobaczyć Dwór w Ludwinowie.

Szukając dalej historii, którą warto odkrywać podczas podróży zachęcamy Was do odwiedzenia również takich miejscowości jak:

  • Witulin z kościołem św. Michała Archanioła (piękny, drewniany kościółek, któremu poświecimy osobny wpis
  • Nosowo, w którym znajdziecie prawosławną cerkiew pw. Św. Michała, cmentarz prawosławny na którym zachowały się nagrobki z II połowy XIX w. oraz Dwór z II połowy XIX wieku

Jednak Leśna Podlaska to nie tylko kościoły i dwory, ale również piękna przyroda.

Przez okoliczne wsie płynie rzeka Klukówka, lewy dopływ Krzny. Liczy ponad 34 km i zachwyca swoim nieregularnym kształtem oraz roślinnością rosnącą na brzegach. Nie jest to miejsce na rzeczne przeprawy, ale odrobinę ochłody zapewni np. podczas rowerowych wycieczek. Te polecamy Wam bardzo, głównie dlatego, że przez Gminę Leśna Podlaska przebiega najpiękniejszy szlak rowerowy Green Velo. Znajdziecie tu ścieżki zarówno na rodzinne wyprawy z młodymi pociechami jak również bardziej wymagające dla doświadczonych kolaży.

Wielbiciele leśnych, zielonych terenów Leśną powinni odwiedzić dla Rezerwatu przyrody w Chmielinie. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym rezerwatu, pomimo silnego zróżnicowania warunków siedliskowych jest olsza czarna. Towarzyszy jej jesion, rzadziej dąb szypułkowy i grab zwyczajny. Z cenniejszych gatunków, niezbyt częstych w lasach Lubelszczyzny występuje wierzba biała.

Wracając jednak do tych dębów polecamy Wam odwiedzić słynny DĄB MIŁOŚCI. Ponad 350-letni dąb szypułkowy zwany Dębem Miłości, rośnie w uroczysku Kołowierz. To jedno z najstarszych drzew w gminie Leśna Podlaska – na pewno najbardziej znany. Niegdyś był miejscem potajemnych spotkań unitów, a współcześnie – jest miejscem spotkań zakochanych. Z dębem związanych jest wiele interesujących opowieści. Postaramy się kilka dla Was zebrać w późniejszych wpisach.

Dąb miłości

Prawda jest taka, że Leśna Podlaska choć administracyjnie leży już w województwie lubelskim to historycznie, geograficznie jest to Południowe Podlasie. Czas płynie tu inaczej, ludzie są otwarci i pozytywnie nastawieni a przez kilka miesięcy w roku można spotkać tu wiele bocianich rodzin.

Jak pisała jedna z naszych podróżniczek Lidia Piechota zwiedzająca województwo podlaskie – Podlasie to nie kraina, Podlasie to miejsce gdzie przenosisz się w inny wymiar obcowania z naturą i światem stwórcy…

Dlatego jeśli szukacie ciekawych miejsc, na zwolnienie i złapanie kilku chwil oddechu zdecydowanie polecamy Wam ten region. Tu czas płynie wolniej a historia łączy się z nowoczesnością.

Odwiedzając Leśną koniecznie oznaczajcie #urlopwkraju!