Ważne w podróży Cała Polska

Najlepsza apka nie da Ci tego co papierowa mapka! O korzystaniu z map turystycznych :)

Marta Zwierz
6 sierpnia 2020

Mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnego zasięgu internetu i Google Maps, tradycyjne mapy są już zupełnie nieprzydatne. Nie należy jednak zapominać o tym, że nawigacja w telefonie nie jest nieomylna, a w niektórych sytuacjach w podróży może nawet bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Ale spokojnie, w większości wypadków oba sposoby podróżowania – z mapą składaną i z aplikacją w telefonie – doskonale się uzupełniają i sprawiają, że z naszego urlopu wracamy bogatsi o jeszcze więcej doświadczeń. O tym, dlaczego nawigacja w telefonie jest wygodna, zapewne mógłbyś/mogłabyś opowiadać godzinami, ale czy wiesz dlaczego warto używać map turystycznych?

Mapy turystyczne zapewniają bezpieczeństwo w górach.

Po prostu. Dokładne przestudiowanie mapy górskiej, zaznajomienie się z rozkładem tras i położeniem schronisk to podstawa udanego wyjazdu i może istotnie zmniejszyć ryzyko zagubienia się w niebezpiecznym terenie.

Są oczywiście sytuacje, w których zwykła mapa nie wystarcza i trzeba wspomóc się GPS – np. ustalenie swojego położenia w bardzo gęstej mgle, gdy wokół nie widać żadnych szczegółów terenu. Idealnym zestawem na górski wyjazd jest zatem porządna mapa turystyczna, wspomagana nawigacją satelitarną oraz zainstalowaną w telefonie aplikacją “Ratunek”, która pozwoli służbom ratowniczym na ustalenie twojej lokalizacji w razie wypadku.

Jeśli nie wiesz, jaka mapa szlaków w górach jest najlepsza, pod tekstem znajdziesz link do artykułu na ten temat.

Jak korzystać z map turystycznych

Papierowe mapy… trenują twój mózg.

Na zwykłej mapie nie wyświetli ci się trasa dojścia z hotelu do tej uroczej kawiarenki z pięknym widokiem na morze. To ty – a nie twój telefon – musisz zlokalizować w rzeczywistości elementy, które widzisz na płaskiej mapie. Dzięki temu, że skupiasz się wtedy na tym, co widzisz wokół, przetwarzasz w mózgu o wiele więcej informacji, tworząc w nim “mentalną mapę”. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze orientowanie się w nowym miejscu.

Co więcej, podczas takiej przestrzennej nawigacji bardzo mocno uaktywniasz hipokamp – fragment mózgu odpowiadający m.in. za pamięć długotrwałą, przyswajanie wiedzy i uczenie się. Trenowanie hipokampu hamuje zmniejszanie jego objętości wraz z wiekiem, co pozwala na utrzymanie dobrej sprawności umysłowej mimo upływu lat.

Jak korzystać z map

Składane mapy nigdy się nie rozładują i nie stracą zasięgu.

Może to mocno wyświechtany argument, ale jakże prawdziwy! Posiadanie “analogowej” mapy zdejmie z ciebie stres związany z pamiętaniem o naładowaniu powerbanku, szukaniu darmowego wifi, najlepszych ofert mobilnego internetu czy ściągnięciu nawigacji do użytku offline. Jeden z tych elementów zawiódł podczas wyjazdu? Spokojnie. Papierowa mapa jest zawsze gotowa, aby ci pomóc.

Turystyczne mapy zajmą twoje dzieci. Choć na chwilę.

Który z rodziców nie usłyszał “Daleko jeszcze?” ani razu podczas podróży, niech pierwszy rzuci kamień… Z pomocą mogą przyjść mapy! Naucz dziecko jak z nich korzystać i pozwól mu być twoim nawigatorem w trasie – będzie czuło się ważne i chętniej zwróci uwagę na to, co widzi dookoła siebie. Niektóre mapy zawierają także panoramy oraz rysunki lub zdjęcia najważniejszych zabytków – pomogą wam w nazwaniu odwiedzanych miejsc. A może narysujecie na mapie dokładną trasę waszego wyjazdu i po powrocie zrobicie rodzinną prelekcję podróżniczą?

Mapy są świetną pamiątką z twoich podróży.

Korzystając z mapy i zaznaczając na niej odwiedzone atrakcje, tworzysz sobie jedną ze wspanialszych pamiątek. Mapa, nosząca ślady intensywnego użytkowania może być najlepszym “kuferkiem wspomnień” dla przeżyć i emocji, towarzyszących ci podczas podróży. Kiedy następnym razem zatęsknisz za byciem w drodze, otwórz mapę, popatrz na wszystkie notatki, plamy i przetarcia i… powróć myślami do tamtych chwil.

Gdzie kupić mapy turystyczne?

W Księgarni Podróżniczej ArtTravel znajdziesz nie tylko ogromny wybór map turystycznych Polski i reszty świata, ale także przewodniki, literaturę podróżniczą i akcesoria przydatne w podróży. Ekipa ArtTravel to prawdziwi pasjonaci podróży, gotowi doradzić ci w wyborze map na każdą wyprawę.

Zajrzyj także na bloga ArtTravel, gdzie czeka na ciebie spora dawka podróżniczej wiedzy, jak choćby wpis o rodzajach map turystycznych. To właśnie od niego zacznij wybieranie mapy na wyjazd.

Autor: Marta Zwierz, ArtTravel.pl