Atrakcje dla dzieci Łódzkie

Niezwykła historia XII wiecznego Opactwa Cystersów i Hotelu Podklasztorze

#urlopwkraju
8 października 2020

W centrum Polski, w województwie łódzkim znajduje się pomnik historii. Miejsce w którym z dala od zgiełku miasta w otoczeniu ciszy i natury możemy przenieść się do XII wiecznego Opactwa Cystersów a jednocześnie spędzić niezapomniany czas z rodziną, partnerami biznesowymi, czy solo, jeśli taką czujemy potrzebę.

Zaledwie 1 godzinę jazdy z Łodzi, 1.5 h z Warszawy i ok 2 h z Katowic znajduje się Sulejów. Sulejów to nazwa miasteczka, a Podklasztorze jednej z jego dzielnic. Tutaj znajduje się Best Western Plus Hotel Podklasztorze. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich wchodzący w skład XII -wiecznego Opactwa Cystersów. Jest perłą architektury romańskiej, którą i my możemy poczuć.

Legenda powstania Opactwa Cystersów

Pierwsza wzmianka o grodzie Sulejów pochodzi z 1145 r., ale okres świetności grody to niemal 30 lat później. To wtedy w 1176 r.  Kazimierz II Sprawiedliwy, najmłodszy syn Bolesława III Krzywoustego, sprowadziła do Sulejowa pierwszych mnichów z Opactwa Morimond (dzisiejszej Szampanii). Wiąże się z tym piękna legenda: książę Kazimierz brał udział w polowaniu w porastającej okolicę puszczy, ale w pogoni za jeleniem odłączył się od swojej drużyny i zgubił. Tymczasem rozszalała się wyjątkowo silna burza. Książę, szukając otuchy w modlitwie, usłyszał z nieba głos: „Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich”. Kazimierz padł na ziemię i przysiągł dotrzymać obietnicy, a wtedy pojawiło się dwanaście lwów, które odprowadziły go do dworzan. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościele zostało umieszczonych dwanaście wyrzeźbionych lwów, gdzie dwa przetrwały do teraźniejszości.

Wiecie, że Cystersi uznawali byli za bardzo pracowitych ale i nowoczesnych zakonników? Główna dewiza zakonu cystersów oparta jest na benedyktyńskiej regule “Ora et labora”, czyli módl się i pracuj. Dlatego zakon cysterski uznawany był za jeden z najbogatszych w tej części Europy.

Historyczny bywalec klasztoru

W 1318 r. w Sulejowie miał miejsce wiec generalny królestwa, w którym uczestniczył Władysław Łokietek. Podczas uroczystości do Papieża Jana XXII wysłano wówczas prośbę, aby ten “ratując kraj od zguby” pozwolił na koronację władcy. Celem było zjednoczenie Królestwa Polskiego. Niemal 100 lat później w 1410 r. Władysław Jagiełło odwiedził Sulejów w drodze na zaplanowaną bitwę z Krzyżakami pod Grunwaldem. Według podań, widoczne do dziś uszkodzenie jednej z kolumn, która znajduje się przy drzwiach wejściwoych do klasztoru cystersów, to efekt ostrzenia mieczy przez Króla i jego rycerzy.

W opactwie, podczas potopu szwedzkiego zatrzymał się także król Jan Kazimierz uchodząc w obliczu przeważającej siły wroga. W odwecie Szwedzi złupili i zniszczyli klasztor a wielu zakonników i mieszczan przepłaciło tę wizytę życiem.

Kasacja klasztoru i powrót cystersów do Sulejowa

Znaczenie opactwa cystersów na przestrzeni lat ulegało dużym wahaniom. Czasy stanisławowskie uważane są za schyłek świetności dla Opactwa w Sulejowie, ale też innych klasztorów. W 1819 r. na terenie ówczesnej Polski nastąpiła ich kasacja a opactwo przestało istnieć. Kościół włączono do pobliskiej parafii a obwarowania I budynki gospodarcze sprywatyzowano. I i II wojna światowa, liczne pożary spowodowały ogromne zniszczenia w opactwie. W latach 70 XX w. we frontowych zabudowaniach mieściło się schronisko turystyczne. W 1981 r. po odbudowie i remoncie powstał ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. W 1986 r. cystersi powrócili do Sulejowa.

Hotel Podklasztorze – miejsce przyjazne rodzinie

To właśnie tutaj mieści się dzisiaj Hotel Podklasztorze. Zabudowania te to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Europie, a pieczołowicie odrestaurowane wnętrza to prawdziwa gratka dla miłośników historii, ale nie tylko. Tutaj nawet najmłodsi goście będą pod ogromnym wrażeniem, a hotel zdecydowanie jest przyjazny rodzinom z dziećmi.

Na młodszych gości czeka tutaj sala zabaw ze ścianką wspinaczkową, małpim gajem, interaktywną podłogą, basenem z piłeczkami, a także drewnianymi domkami , kuchnią dla dzieci i wieloma innymi zabawkami. U nas wygrała interaktywna podłoga z urozmaiconymi zabawami, rodzinną rywalizacją z nutką śmiechu. Dla starszych dzieciaków i rodziców znajdą się gry takie jak bilard, darts, flipper czy cymbergaj.

Mnóstwo frajdy całej rodzinie dostarczy zabawa w strefie basenowej: relaks w jacuzzi, basen i brodzik dla najmłodszych na których czekają koła, rękawki czy basenowe makarony. W strefie znajdziecie także 2 sauny: ziołowa i sucha – dla każdego coś. Ja zdecydowanie polecam Wam relaks w ziołowej saunie. Dla osób z problemami zatokowymi czy choćby profilaktycznie w okresie jesienno-zimowych cudowna sprawa.

Na patio hotelu znajdują się wielkie szachy, które u nas przebiły nawet salę zabaw. Co nas pozytywnie zaskoczyło… Jeśli tylko lubicie wycieczki na 2 kółkach w hotelu można wypożyczyć rowery i wybrać się na rodzinną wycieczkę wokół Zalewu Sulejowskiego. Tak, hotel posiada także rowery dla dzieciaków. Absolutna rewelacja 🙂

W ogrodzie także czeka na dzieciaki plac zabaw z huśtawkami, domkami, podczas kiedy rodzice na patio mogą wypić dobrą kawę i poczytać książkę czy ulubioną prasę.

Miód i wino – uczta dla podniebienia i duszy

Miejsce starej gorzelni w której mnisi produkowali przednie trunki to dziś Restauracja „Miód i Wino” oraz Browar Podklasztorze. W restauracji na dzieciaki czeka dedykowane menu w którym znajdują się lubiane najczęściej tosty czy kolorowe kanapeczki. A samo menu to kolorowanka i łamigłówki, które urozmaicą czas najmłodszym podczas oczekiwania na posiłki. Mamy na pamiątkę 3 takie karty i żadna się nie nudziła za to każda ma swój urok. 🙂 Restauracja także rodziców ugości mega smaczną kuchnią i zdecydowanie sytymi porcjami a niezwykły smak rzemieślniczego piwa z lokalnego browaru doda klimatu i ducha średniowiecznego Opactwa Cystersów.

Goście hotelu mogą do dziś podziwiać zabytkowy komin starej wytwórni w miejscu gdzie znajduje  się obecnie sala Kapitularz w której jada się śniadania. I tutaj znowu niespodzianka…na młodych głodnych czeka kącik małego smakosza z owocami, płatkami śniadaniowymi, przekąskami i pysznymi naleśnikami. 🙂 

Żeby nie było że ja tylko o dzieciach…Hotel Podlasztorze to miejsce naprawdę dla każdego. Dla par, którą chcą spędzić romantyczny weekend, dla rodzin, na wyjazdy służbowe i szkolenia. Zespół hotelu to mega sympatyczni, otwarci i pomocni ludzie. Tutaj po prostu chce się być, tak zupełnie naturalnie.

A na rodziców czeka Monasterium SPA a w nim zabiegi bazujące na regionalnych i naturalnych produktach i oparte na starych rytuałach Cystersów. Tutaj znajdziecie zabiegi dla pań, dedykowane zabiegi dla panów, ale znajdzie się też coś fajnego dla dzieciaków.

Atrakcje okolicy Sulejowa

Sam hotel położony jest w pobliżu wielu ciekawych atrakcji województwa łódzkiego. Trudno tu o nude a na pewno warto odwiedzić:

Piotrków Trybunalski – Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim stanowi jeden z najciekawszych w Polsce środkowej zespołów dawnej zabudowy miejskiej z licznymi zabytkiami stojącymi przy placach i uliczkami wytyczonymi jeszcze w średniowieczu.

Skansen rzeki Pilicy – jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Skansen dokumentuje i popularyzuje dziedzictwo przyrodnicze i historyczne oraz przestrzeń kulturową Pilicy i Nadpilicza.

Groty Nagórzyckie to pomnik przyrody. Groty zbudowane są z piaskowca cenomańskiego pochodzącego z okresu kredy, czyli prawie 100 mln lat temu. Podziemna trasa turystyczna w Tomaszowie Mazowieckim jest pierwszym tego typu obiektem w rejonie centralnej Polski.

Niebieskie źródła to Rezerwat, który leży w dolinie rzeki Pilicy. Ok. 29 ha. rezerwatu utworzonych dla ochrony naturalnych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków.  

Zamek w Inowłodziu był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, które zostały zbudowane za życia i panowania Kazimierza Wielkiego. Obronna budowla wybudowana w latach 1356-1366 miała pełnić funkcję punktu militarnego oraz lokalnej siedziby władzy monarszej. Do czasów współczesnych zachowały się szczątki w postaci obwodu murów zewnętrznych, fragmenty podziałów wnętrza i fundamentów ośmiobocznej wieży.

Mikrokosmos Park Edukacyjno-Rozrywkowy jest miejscem o powierzchni niemal 10 000 m2, na której można spotkać niezwykle realistyczne rzeźby owadów wykonane z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. W Parku znajduje się kilkadziesiąt owadów, znacznie większych od dorosłego człowieka – owady wykonane są w wielokrotnym powiększeniu.   

Bunkry w Konewce i Jeleniu to kompleks tajemniczych, żelbetowych, poniemieckich schronów z czasów II wojny światowej. Są to dwa z czterech schronów kolejowych zbudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Gratka dla miłośników militaryzacji.

Bliskość Zalewu Sulejowskiego to okazja do rejsów statkiem czy żaglówką po zalewie albo spływów kajakowych pobliską rzeką Pilicą która słynie z przyjemnych widoków a nic tak nie relaksuje jak bliskość natury 

Warto także wspomnieć, że Hotel Podklasztorze realizuje bon 500+ i co ważne z radością ugości naszego czworonożnego przyjaciela. 🙂

Województwo łódzkie kryje w sobie wiele historycznych, urokliwych i bogatych naturalnie miejsc, które warto odkrywać. My na pewno jeszcze tu wrócimy 🙂