Góry moje góry Śląskie

Pora na Ustroń

#urlopwkraju
23 września 2020

Ustroń chyba zna większość z nas. Miasto położone w Beskidzie Śląskim mocno kojarzy nam się z zimą i białym szaleństwem. Ale faktem jest, że każda pora roku kocha to miejsce i czy przyjedziecie tu latem, jesienią czy zimą zawsze zachwyci Was na nowo.

Ustroń to poza zimowymi sportami istny raj dla rowerzystów. Mekka wszelkich sportów i rozwiązań rowerowych. Znajdziecie tu wiele kilometrów pięknie usytuowanych i profesjonalnie przygotowanych tras służących do realizowania tej pasji. Co najważniejsze, trasy dedykowane są dla każdego – od łatwych dla początkujących, po te o najwyższym stopniu trudności.

Rower jest tutaj kultem, a człowiekiem który w sprawach rowerowych na tym terenie jest najważniejszy jest Andrzej Nowiński – prezes zarządu Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Ustronia, instruktor z Ustrońskiej Szkoły Narciarstwa Biegowego. Wielki miłośnik sportów rowerowych, znawca tej dziedziny i niezmordowany podróżnik po świecie, oczywiście za pomocą bicykla. Pomysłodawca i organizator wielu znanych i cenionych w Polsce zawodów rowerowych.

Andrzej Nowiński pokazał Ustroń naszemu Podróżnikowi Maćkowi Maciejewskiemu. Pokazał mu infrastrukturę miasta. Piękne ścieżki i trasy rowerowe, bulwary nad Wisłą, Czantoria i Równica zaopatrzone w kolejki linowe.

Czantoria to najwyższy szczyt pasma Czantorii i Stożka będącego częścią Beskidu Śląskiego mierzący 995 m n.p.m. Możecie wjechać tu kolejką podziwiając widoki z wygodnej gondoli lub tradycyjnie wejść wybranym szlakiem:

– z Ustronia Polany czerwonym,
– z Ustronia Zdroju niebieskim,
– z Małej Czantorii czarnym.

Grzebieniem Czantorii prowadzi Szlak Rycerski o długości 10,5 km. Więcej o szlakach piszemy tutaj. Na szczycie Wielkiej Czantorii znajduje się wieża widokowa pozwala cieszyć oko widokiem 360 stopni na panoramę Beskidów i pasma górskie Polski, Czech i Słowacji. Tuż pod górną stacją wyciągu krzesełkowego czeka na Was letni tor saneczkowy (tzw. zjeżdżalnia grawitacyjna). Tutaj też możecie się posilić i ugasić pragnienie przed dalszą drogą 🙂

Na szczycie góry Równica na spragnionych emocji czekają nie tylko piękne widoki ale też Górski Park Równica a w nim tor saneczkowy, kino sferyczne, zjeżdżalnie dla dzieci a obok także park linowy, który znajduje się 30 metrów przed schroniskiem górskim. Znajdziecie tu łatwą trasę zieloną zawieszoną na wysokości od 1 do 2 m nad ziemią. Średnia oznaczona kolorami niebieskim, czerwonym i żółtym na których atrakcje zawieszone są od 2 do 10 m nad ziemią i trasa trudna dla najbardziej wymagających z atrakcjami zawieszonymi między 8 a 14 m nad ziemią.

Na południowym zboczu Równicy znajduje się Leśny Park Niespodzianek, który skupił na swoim terenie wiele unikalnych gatunków zwierząt.  W parku można zobaczyć m. in. żubry, jelenie, sarny, daniele, muflony i dziki. Cześć z tych zwierząt swobodnie przechadza się wśród zwiedzających, można je karmić oraz pogłaskać. To nie lada frajda szczególnie dla najmłodszych. Atrakcją parku jest też stacja budzących podziw ptaków drapieżnych, w której mieszkają orły, sokoły czy jastrzębie ale także sowy. W parku wytyczono wiele ścieżek przyrodniczo – dydaktycznych a na dzieciaki czeka kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy oraz wspaniała aleja najpopularniejszych bajek z ruchomymi figurkami. Park czynny jest cały rok.

Obowiązkowy punkt wizyty w Ustroniu to pijalnia wód, przy Stawie Kajakowym i strefa sportu i rekreacji w Parku Kościuszki. Miejsce łączy zalety rodzinnego parku i zdrowego trybu życia a liczba atrakcji sprawia, że odnajdą się tu najmłodsi i najstarsi odwiedzający park. Jest tu też wybieg dla psów co zdecydowanie podnosi punktacje właścicieli czworonogów 🙂

Warto odwiedzić muzeum motocykli Rdzawe Diamenty w którym właściciele zgromadzili około 100 motocykli (głównie z lat 1910-1945), z których tylko część jest w pełni odrestaurowana. Oprócz nich są tu także silniki, baki i inne motocyklowe części oraz tablice rejestracyjne. 

Miłośnikom koni polecamy Łaciate Ranczo, niewieli ośrodek jezdziecki w którym pod okiem instruktorwa pokonacie pierwsze kroki albo popracujecie nad doskonaleniem swojej techniki jazdy.

Ustroń to chyba jedno z najlepiej rozwiniętych w Polsce miast pod kątem miejsc noclegowych. No i te góry! Miejsce dla siebie znajdą tu zarówno single, pary, całe rodziny, a nawet grupy zorganizowane. Warto także obserwować Ustroń ze względu na odbywające się tam zawody i turnieje sportowe a są to naprawdę cenione na świecie imprezy.

Jeśli zaś szukacie noclegu polecamy Wam hotel Kolejarz Best For You w którym spał nasz Maciej podczas podróży. W hotelu znajdziecie strefę SPA a w niej oprócz zabiegów także wewnętrzny basen i saunę. Na niepogodę w hotelu znajduje się sala gier, bawialnia dla dzieci. W pobliżu las i górska rzeka a to już gwarancja dobrego wypoczynku 🙂

Tekst: Agnieszka Szmidt, Maciej Maciejewski; foto: Maciej Maciejewski, Kamila Casetti, Ustroń.pl