Szlak Piastowski rowerem 😊
Może warto wrócić do krainy legend i podań, do średniowiecznych historii, do krainy okrytej mrokiem tajemnicy? Pierwsi królowie, osady na wyspach, lasy pobudzają naszą wyobraźnię po dziś. W malownicze okolice, przyrodnicze rezerwaty wybierzemy się rowerami, rezerwując czas na zwiedzanie i codzienne kąpiele w licznych jeziorach. Tygodniowy wyjazd można zaplanować w wersji ligt (wersja A: dwa miejsca noclegowe, krótkie trasy rowerowe, krótkie pedałowanie i zaplanowane dni odpoczynku) i wersji B dla aktywnych, z częstą zmianą noclegów i trasami powyżej 30 km.
Trasa A, dla początkujących i dla rodzin z dziećmi, dzień pedałowania plus dzień odpoczynku:
Dzień 1 zwiedzanie Poznania, przyjazd do Biskupic
Przyjazd do Biskupic koło Poznania. Polecamy noclegi, znakomitą kuchnię i piękny, zadbany ogród botaniczny w którym położony jest hotel „Siedem drzew”. W pobliżu rezerwat przyrodniczy Promno z czystymi jeziorami. Jeśli mamy dość czasu, warto podjechać do pobliskiego Poznania, zobaczyć w samo południe koziołki, zwiedzić interaktywne Muzeum ICHOT z historią początku naszej państwowości.
Dzień 2
Dzień rowerowy w okolicy krótka trasa: 9 km pętla do Rezerwatu Krajobrazowego Promno i Jeziora Dębiniec, lub dłuższe wycieczki rowerowe w najbliższej okolicy np. do Pobiedzisk przez Górę i Kapalicę ok 23 km.
Dzień rowerowy 35 km: Biskupice – Poznań (Ścieżka w Koronach Drzew)- Biskupice
Z Biskupic jedziemy do poznańskiego jeziora Malta i położonej po drodze Ścieżki w Koronach Drzew. Nad jeziorem Malta liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych- przejazd kolejką Maltanka, odwiedziny w Nowym ZOO (teren jest rozległy, trzeba na tę atrakcję przeznaczyć przynajmniej 2,5 godziny), Termy Maltańskie z basenami zewnętrznymi i wewnętrznymi, z licznymi zjeżdżalniami i atrakcjami dla dzieci. Wracamy Doliną Cybiny przy Jeziorze Swarzędzkim (czyste, dużo jezioro, można się kąpać, podobnie jak w jeziorze Malta). Jedziemy tym razem po stronie miasteczka, gdzie przemierzamy wygodną asfaltową drogę rowerową. W drodze powrotnej do Biskupic możemy zajrzeć do pałacu w Uzarzewie.
Dzień 3
Dzień rowerowy:
Krótka trasa 13km: Biskupice- Pobiedziska (Muzeum Miniatur)- Biskupice
Do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach jedziemy przez Park Krajobrazowy Promno, a atrakcje Lednicy można połączyć z dniem w Gnieźnie lub podjechać samochodem z rowerami do Lednicy i podjechać na Pola Lednickie pod słynną Rybę, wokół której organizowane są coroczne spotkania młodzieży na Lednicy.
Dla ambitnych rowerzystów: Biskupice- Lednica ok 44 km (można skrócić do 12 km jadąc pociągiem w obydwie strony z Biskupic do Lednogóry).
Jezioro Lednickie wraz z muzeum na wyspie i przepłynięcie promem na Ostrów Lednicki to atrakcje dzisiejszego dnia. Warto zajrzeć w drodze powrotnej do skansenu miniatur w Pobiedziskach i Muzeum Etnograficznego w Dziekanowicach. W jez. Lednickim czysta woda zachęca do kąpieli.
Dzień 4 zwiedzanie Gniezna
Przenosimy się do Gniezna na zwiedzanie, skąd na nocleg to do pobliskiego Skorzęcina. W Gnieźnie Katedra (obowiązkowo), Muzeum Początków Państwa Polskiego i ciekawa dla dzieci zabawa w poszukiwanie króli i królików (dostępna darmowa aplikacja na stronie miasta). W Skorzęcinie, w dużym jeziorze Niedzięgiel, okazja do kąpieli. W Skorzęcinie nocujemy do końca pobytu.
Dzień 5 dzień rowerowy
Skorzęcin – Jez Białe szlak Urokliwe Doliny- Skorzęcin 13km.
Jezioro Niedzięgiel i jezioro Białe to krótka wycieczka dla każdego. Dla spragnionych dłuższego rowerowania trasa dookoła jeziora Niedzięgiel i do jez. Powidzkiego 26km.
Dzień 6 zwiedzanie Biskupina
Przejazd samochodem do Biskupina, zwiedzanie osady. Można też zajrzeć do Wenecji z kolejką wąskotorową lub Parku Dinozaurów w Rogowie. Dla wielbicieli leśnych jezior polecamy przejazd przez Chomiążę, gdzie możemy zjeść obiad w Pałacu Chomiąża Szlachecka lub – taniej, po przeciwnej stronie jeziora- w Grodzie Piasta. Okoliczne lasy i jeziora oraz liczne asfaltowe, prawie nieuczęszczane drogi asfaltowe, są też znakomitym miejscem na wycieczkę rowerową.
Dzień 7. Zwiedzanie Mysiej Wieży w Kruszwicy
W ostatni dzień wybierzmy się do Mysiej Wieży i skorzystajmy z rejsu po jeziorze. Z Mysiej Wieży rozciąga się piękny widok na jezioro Gopło. To tu ponoć króla Popiela zjadły myszy, chociaż historycy przyznają, że w tej legendzie mamy źdźbło prawdy – prawdopodobnie to tu, po buncie, wyniesiono do roli przywódcy pierwszego władcę z rodu Piastów – Piasta. Jak to jednak w tej krainie legend bywa, niczego do końca nie możemy być pewni…
Komu mało zwiedzania, powinien zajrzeć jeszcze do ładnego Mogilna z pobenedyktyńskim klasztorem. Albo zaplanować kolejny przyjazd, bo szlak Piastowski to nie tylko te miejsca, które odwiedziliśmy.
Trasa B. Wariant dla aktywnych – włóczęga rowerowa z noclegami w różnych miejscach.
W wersji dłuższej proponujemy następujące przystanki:
Dzień 1 dzień przyjazdu do Biskupic (samochodem lub PKP, dostępne są częste połączenia z pobliskim Poznaniem). Samochód zostawiamy w Biskupicach, dokąd wrócimy ostatniego dnia.
Jeśli starczy czasu można pojechać na krótką wycieczkę rowerową
Biskupice- Uzarzewo – Wierzenica – Biskupce 25 km
Ruszamy w pierwszą trasę do pałacu w Uzarzewie. Zwiedzamy pałacyk i przejeżdżamy przez pagórkowaty teren do Wierzenicy. W Wierzenicy obowiązkowo zaglądamy do drewnianego kościoła św. Mikołaja z XVI w., spójrzmy tez na dworek o ciekawej historii, goszczący m.in. Zygmunta Krasińskiego i inne wybitne postacie XIXw. W pobliżu także ciekawa Aleja Filozofów, gdzie ponoć świetnie się myśli i dyskutuje. Dalej przejeżdżamy obok pałacu w Karłowicach i pięknego Jeziora Kowalskiego wracamy do Biskupic. Aby zajrzeć jeszcze do pobliskiego Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego należy kierować się w stronę Pobiedzisk i doliczyć do długości trasy ponad 10km.
Dzień 2 Biskupice- Poznań – Biskupice, 51km
Z Biskupic jedziemy do poznańskiego jeziora Malta i położonej po drodze Ścieżki w Koronach Drzew, jedziemy do Katedry i zaglądamy na Stary Rynek punktualnie o 12.00, aby zobaczyć Koziołki.
Wracamy Doliną Cybiny przy Jeziorze Swarzędzkim (czyste, dużo jezioro, można się kąpać, podobnie jak w jeziorze Malta). Jedziemy tym razem po stronie miasteczka, gdzie przemierzamy wygodną asfaltową drogę rowerową.
Dzień 3. Biskupice – Pobiedziska – Lednica – Dziekanowice – Gniezno 45 km.
Dziś trasa biegnie nad jeziorami, m. in Kowalskim i Biezdruchowo, do Pobiedzisk. Na rynku w Pobiedziskach zauważymy zadbane kwietniki i swoisty urok małego wielkopolskiego miasteczka. Warto się zatrzymać i odetchnąć chwilę tą atmosferą. Polecamy chwilę odpoczynku w kawiarni przy rynku. To miejsce zostało opisane w jednej z książek „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Dla amatorów maszyn oblężniczych i innych machin wojennych wczesnego średniowiecza ciekawa będzie rekonstrukcja Grodu Pobiedziska. Z Pobiedzisk ruszamy przez Węglewo ze starym drewnianym kościółkiem do Lednicy i Lednickiego Parku Krajobrazowego. W Lednicy, nad dużym i czystym jeziorem podziwiamy piękne widoki, a zadbane niestrzeżone plaże zachęcają do kąpieli. Obowiązkowo przeprawiamy się promem na Ostrów Lednicki. Można też zobaczyć pobliski skansen i Park Etnograficzny. Po zwiedzeniu tych atrakcji udajemy się do Gniezna, gdzie mamy kolejny nocleg. Zwiedzanie Gniezna proponujemy pozostawić na następny dzień.
Dzień 4 Gniezno – Chomiąża Szlachecka 46 km
Zwiedzanie Gniezna polecamy zacząć od tysiącletniej Archikatedry Prymasowskiej, miejsca koronacji Bolesława Chrobrego w 1025. Katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiarzem św. Wojciecha to miejsce wyjątkowe, jedno z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. W Gnieźnie warto także zobaczyć rynek i zajrzeć do Kościoła Franciszkanów z XIII w. Możemy też odwiedzić kolejny punkt Szlaku Piastowskiego- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wyjeżdżamy z Gniezna na północ i opuszczamy województwo wielkopolskie. Już w województwie kujawsko – pomorskim, głównie asfaltowymi drogami przez las i koło jezior, docieramy do pięknej Chomiąży Szlacheckiej.
Dzień 5 Chomiąża Szlachecka – Biskupin – Żnin – Chmiąża Szlachecka 46 km
Wzdłuż jezior dojeżdżamy do Gąsawy, obok miejsca zdradzieckiego napadu na władcę polski, księcia Leszka Białego w 1227 r. Tutaj także zaatakowany został książę śląski, Henryk Brodaty. Na trasie towarzyszą nam piękne widoki – mijamy jeziora Gąsowskie i Godawskie. Docieramy do Biskupina położonego nad Jeziorem Biskupińskim. Tu zwiedzamy zrekonstruowaną osadę sprzed 2,5 tys lat. Osadę odkryto w latach trzydziestych XX wieku, po obniżeniu się poziomu wody w jeziorze na skutek intensywnej melioracji. Po zwiedzeniu Biskupina jedziemy, znów obok jezior, do Żnina, ważnego grodu w piastowskiej Polsce. Odwiedzamy także pobliską Wenecję z ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego i z rekonstrukcją maszyn oblężniczych. Zaglądamy również do skansenu kolejki wąskotorowej. Z Wenecji wracamy na nocleg do Chomiąży.
Dzień 6 Chomiąża – Rzym- Przyborowo 78km
Dzień najdłuższy, ale skoro przejeżdża się przez Rzym, to inaczej być nie może 😊Dziś trasa nad jeziorami w kierunku Czerniejewa, gdzie czeka nas nocleg w absolutnie wyjątkowym miejscu – w 200 letniej chacie wśród lasów. Oczywiście z pełnymi wygodami spędzimy w magicznej Chacie Olenderskiej trochę więcej czasu.
Dzień 7 Przyborowo – Czerniejewo- Przyborowo 29 km
Dzisiejszy dzień pedałujemy wśród wyjątkowych, urozmaiconych Lasów Czerniejewskich. Wielką zaletą tej trasy jest osiemnastowieczny pałac w Czerniejewie i jego piękne otoczenie. Znajdziemy tu długie aleje i stare, rzadkie drzewa. Właściciele Czerniejewa dbali o te lasy, planowali nasadzenia tak, aby powstały malownicze zakątki. W Czerniejewie warto objechać piękny park i okoliczne miasteczko z zachowanym zabytkowym planem miasta. W drodze powrotnej przejeżdżamy przez rezerwat Okrąglak, mijając jeziorko Baba i kolejne malownicze leśne jeziora.
Dzień 8 Przyborowo – Biskupice 22 km
Przejeżdżamy przez tereny Parku Krajobrazowego Promno i rezerwatu Drążynek, wśród jezior i lasów. To bardzo ładna trasa, którą docieramy do znanych już nam Biskupic. Tu czeka na nas samochód lub wracamy pociągiem do Poznania.
Organizacja, przewóz bagażu, dokładne trasy i ubezpieczenia mogą zostać po naszej stronie 😊http://bajks.pl/