Góry moje góry Śląskie

Szczyrk na szlaku

#urlopwkraju
2 września 2020

Małe miasteczko w Beskidzie Śląskim na swoich gości czeka z o każdej porze roku. W zimę tradycyjnie miłośnicy białego szaleństwa mają tutaj pole do popisu na stokach. Od wiosny do jesieni Szczyrk otwiera się na górskich piechurów i szukających przygód i adrenaliny rowerzystów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie a my przybliżamy Wam szczyrkowskie szlaki. Pomocną podstawową mapkę znajdziecie także tutaj.

Ścieżki spacerowe

Jaworzyna – szlak niebieski – ze Szczyrku Centrum, od Bilańskiego Mostu, idziemy ul. Myśliwską, a następnie ul. Uzdrowiskową i Cichą do Szczyrku Dunaciego. Przez Osiedle Doliny przechodzimy w kierunku Jaworzyny. Powrót do Szczyrku odbywa się wyciągiem krzesełkowym lub szlakiem turystycznym niebieskim.

Długość: 6 km, czas przejścia: 2h 30min.

Wokół Centrum – szlak zielony – ze Szczyrku Centrum, od Bilańskiego Mostu, idziemy ul. Deptak nad Żylicą w kierunku skoczni „Skalite”. Następnie na wysokości Centralnego Ośrodka Sportu, skręcamy w ul. Plażową, którą dochodzimy do ul. Beskidzkiej. Kierujemy się w lewo i z ul. Beskidzkiej skręcamy w prawo w ul. Wczasową, którą dochodzimy do ul. Orlej, a następnie do Sanktuarium MB Królowej Polski „Na Górce”. Wracamy ul. Wrzosową i schodzimy do ul. Górskiej. Kierując się w lewo ul. Górską dochodzimy do byłego Domu Turysty PTTK. Za ośrodkiem wchodzimy na ul. Bukową, którą docieramy do ul. Lipowej i dalej do Myśliwskiej (Bilański Most).

Długość: 6 km, czas przejścia: 2h

Beskid – szlak niebieski – ze Szczyrku Centrum, ul. Turystyczną, kierujemy się do Sanktuarium MB Królowej Polski „Na Górce”. Następnie z Sanktuarium idziemy do Szczyrku Biłej w kierunku hotelu „Klimczok”. Schodzimy do przystanku autobusowego Szczyrk Biła i udajemy się na Przełęcz Karkoszczonkę. Z Karkoszczonki wyruszamy na Beskid, dalej na Osiedle Migdalskie i schodzimy ul. Widokową. Do Szczyrku Centrum wracamy kolejno ulicami: Salmopolską, Myśliwską, Sosnową, Wierzbową, Świerkową, Myśliwską, Lipową, Myśliwską i docieramy do Bilańskiego Mostu.

Długość: 9 km, czas przejścia: 3h 30min.

Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą powstała przy wsparciu Funduszy Unijnych. Zagospodarowana ścieżka służy mieszkańcom i turystom o każdej porze roku. To także odcinek przygotowany z myślą o rowerzystach (trasa w Szczyrku połączona jest z trasą rowerową w Buczkowicach) oraz uprawiających narciarstwo biegowe. Spacer/wycieczka rowerowa rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylicy do Placu św. Jakuba i dalej do amfiteatru „Skalite”, obok skoczni „Skalite” oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Skalitego. Długość: 3,57 km

Szlaki turystyczne w okolicach Szczyrku

Znajdziecie tu dobrze rozbudowaną bazę szlaków. My poniżej podpowiadamy kilka z nich na Skrzyczne z samego szczyrku. Pamiętajcie jednak, że podstawą wyjścia na szlak zawsze jest dobra papierowa mapa (tutaj polecamy Wam ArtTravel.pl) 🙂

Jeśli wychodzicie w góry koniecznie także zainstalujcie aplikację Ratunek.

  • Szczyrk Centrum – Skrzyczne schr. PTTK przez Jaworzynę (2 h 30 min) – szlak niebieski
  • Szczyrk Centrum – Skrzyczne schr. PTTK przez Polanę Podskrzyczeńską (2 h 30 min) – szlak zielony
  • Szczyrk Centrum – Klimczok schr. PTTK przez Osiedle Podmagurskie (1 h 50 min) – szlak niebieski
  • Szczyrk Centrum – Klimczok schr. PTTK przez Dolinę Biłej (1 h 50 min) – szlak zielony szlak zielony
  • Szczyrk Centrum – Przełęcz Karkoszczonka schr. (1h), Brenna (2 h) – szlak żołty
  • Szczyrk Salmopol (Solisko) PKS – Malinów (1 h 30 min) – szlak zielony
  • Szczyrk Salmopol (Solisko) PKS – Przełęcz Salmopolska (1 h) – szlak żółty

Trasy rowerowe

Wokół Skalitego – szlak niebieski

Z Bilańskiego Mostu (skrzyżowanie) ul. Leśną równolegle ze szlakiem turystycznym zielonym na Skrzyczne, dojeżdżamy do Osiedla Zapalenica. Pod Siodłem odchodzi szlak turystyczny na Skrzyczne, natomiast szlak rowerowy prowadzi w lewo przez Siodło drogą do zwózki drewna do Szczyrku Skalitego. Jadąc tym odcinkiem trasy, możemy podziwiać Beskid Mały i fragment Beskidu Żywieckiego oraz miejscowości położone pod stokiem. Po pokonaniu odcinka górskiego, wjeżdżamy na drogę asfaltową – ul. Graniczną, a następnie wracamy ul. Deptak nad Żylicą do Szczyrku Centrum.

Długość trasy: 8 km, czas przejazdu: ok. 45 min.

Górka-Bieniatka – szlak niebieski

Ze Szczyrku Centrum ul. Wczasową, prowadzącą do CKiR „Orle Gniazdo”, a dalej obok Sanktuarium MB Królowej Polski „Na Górce”, dojeżdżamy do czarnego szlaku górskiego, którym przez Więzikówkę docieramy do Osiedla Bieniatka. Zjeżdżamy ze szlaku czarnego ul. Szczytową, a następnie ul. Beskidzką do Szczyrku Centrum. Pokonując trasę, możemy podziwiać pasmo Skrzycznego oraz pasmo Beskidu Żywieckiego.

Długość trasy: 9,2 km, czas przejazdu: ok. 50 min.

Beskid – szlak żółty

Ze Szczyrku Centrum ul. Myśliwską, prowadzącą do Szczyrku Górnego, następnie obok sklepu „Euro”, ul. Widokową przez Osiedle Migdalskie, docieramy do szczytu Beskidka. Z miejsca tego możemy zobaczyć pasmo Skrzycznego i Górnego Szczyrku, trasy SON-u oraz panoramę miasta. Torem saneczkowym dojeżdżamy do Przełęczy Karkoszczonka i zjeżdżamy do ul. Górskiej. Wracamy do Szczyrku Centrum.

Długość trasy: 9,85 km, czas przejazdu: ok. 1h

Skrzyczne (wspinaczka) – szlak czerwony

Od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego ul. Myśliwską i Salmopolską, dojeżdżamy do ul. Skrzyczeńskiej. Wspinamy się dosyć trudną drogą do Osiedla Młaki. Z Osiedla Młaki widzimy pasmo Klimczoka i Magury. Jadąc dalej, mijamy Halę Skrzyczeńską ze stacją GOPR-u oraz wyciągami SON-u, skąd również możemy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Beskidu Żywieckiego. Przy dobrej widoczności widać Tatry. Ze Skrzycznego zjeżdżamy na Jaworzynę. Z Hali Jaworzyna, przez Osiedle Kazimierulę, dojeżdżamy do doliny Dunaciego i ul. Uzdrowiskową, a następnie Myśliwską, docieramy do Szczyrku Centrum.

Długość trasy: 10,7 km, czas przejazdu: ok. 1h 15 min.

Magura – szlak czerwony

Ze Szczyrku Centrum ul. Wczasową, prowadzącą do CKiR „Orle Gniazdo”, a następnie obok Sanktuarium MB Królowej Polski „Na Górce”, dojeżdżamy drogą asfaltową do Osiedla Podmagura. Z miejsca tego możemy zobaczyć dużą część pasma Beskidu Śląskiego. Mijając Osiedle Podmagura, wjeżdżamy na kamienistą, leśną drogę, wiodącą na Magurę. Jadąc tym pasmem, mijamy stację GOPR-u i docieramy do schroniska na Klimczoku. Zjeżdżając do Szczyrku Biłej, podziwiamy panoramę miasta. Ulicą Górską dojeżdżamy do Szczyrku Centrum.

Długość trasy: 14 km, czas przejazdu: ok. 1h 30min.

Crossowy Tor Rowerowy

Ze Szczyrku Centrum ul. Myśliwską dojeżdżamy do wysokości Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 2. Następnie skręcamy na ul. Sosnową w kierunku tras biegowych/rowerowych. Długość trasy (ul. Sosnowa): 1,85 km

Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą (wspomniana już przy szlaku pieszym wyżej)

Źródło: Szczyrk.pl, Pixabay.com