Bez kategorii Śląskie

Szczyrk – siła energii przez cały rok

#urlopwkraju
20 września 2020

Położony w Beskidzie Śląskim, w dolinie Żylicy Szczyrk to niewielkie, ale absolutnie klimatyczne miasteczko, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj odnajdą się miłośnicy górskich wędrówek, pięknych widoków, zapaleni rowerzyści i absolutnie miłośnicy sportów zimowych.

Jak pisał w swoich relacjach nasz Podróżnik Maciej Maciejewski z Network Magazyn „Ta miejscowość ukazała mi się jako miasto dwóch kontrastów. Z jednej strony niesamowita oaza malowniczych krajobrazów i przyrody, błogiego spokoju, kraina w sam raz dla ludzi pragnących wypocząć czy nawet poleniuchować. Ale druga strona tego medalu to wspaniałe inwestycje realizowane przez Miasto Szczyrk w kooperacji ze Szczyrk Mountain Resort i Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk.“

To kooperacja, która ma ogromny wpływ na ofertę jaką Szczyrk może przyciągać turystów bez względu na porę roku. Trasy zjazdowe, które zimą służą narciarzom i miłośnikom deski wiosną zamieniają się tutaj w unikalne w skali kraju trasy rowerowe klasy Enduro. Jeśli więc nie lubisz siedzieć na miejscu, a rower to Twoja miłość wpadnij do Szczyrku. Czeka tu na Ciebie spora dawka adrenaliny i mega frajdy.

Fani pieszych wędrówek także odnajdą tutaj swoje miejsce. Wokół Szczyrku wznoszą się bowiem malownicze szczyty górskie z licznymi szlakami od łatwych po te bardziej wymagające:

  • Skrzyczne (1257 m n.p.m.),
  • Klimczok (1117 m n.p.m.),
  • Magura (1095 m n.p.m.),
  • Kotarz (965 m n.p.m.),
  • Malinów (1117 m n.p.m.). 

Beskid Śląski to ogólnie doskonałe miejsce na rodzinne przygody i obcowanie z pięknem i potęgą gór, a Szczyrk jest jedną z tych miejscowości, gdzie baza zapewni komfort każdemu o 1 do 99 lat 🙂

Więcej o trasach rowerowych i trasach spacerowych znajdziecie w naszym osobnym materiale poświęconym szlakom w Szczyrku 🙂

Atrakcje Szczyrku i okolicy

Pętla Szczyrkowska to nowy produkt turystyczny Szcyrku. Jest inicjatywą dwóch największych ośrodków turystycznych przy ścisłej współpracy z miastem. Daje możliwość przejazdu ponad 6 kilometrów aż czterema kolejkami górskimi w tym jedną koleją gondolową i trzema kanapowymi. Z centrum miasta na sam szczyt Skrzyczne. Ze szczytu rozpościera się malownicza panorama na okoliczne miasta i szczyty a w schronisku czeka na Was pyszny oscypek.

Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego –  trasa zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku. Ze względu na swoją konfigurację umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom. W okresie letnim jest wykorzystywana, jako trasa rowerowa, co umożliwia uprawianie kolarstwa crossowego miłosnikom dwóch kółek także na różnych poziomach zaawansowania.

Deptak nad Żylicą to idealne miejsce do spacerów i biegania. Odnajdą się tu też miłośnicy nordic walking i rowerzyści. W zimie korzystają z deptaku amatorzy narciarstwa biegowego.

Plac św. Jakuba to centralny punkt miasta, miejsce rekreacji mieszkańców i turystów – tutaj znajdziecie sporo zielonych terenów z fontanną, strumieniem – w sam raz na chwilę oddechu i relaks.

Centralny Ośrodek Sportu to bez wątpienia perełka. Znajduje się tutaj Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (na Skrzyczne), COS może pochwalić się też ogólnodostępnym krytą pływalnią, halą widowiskowo-sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki plażowej oraz skoczniami narciarskimi.

Kompleks skoczni narciarskich Skalite na którym organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej. Powstała w 1937 r. Początkowo osiągano na niej odległości do 40 m a w wyniku późniejszej przebudowy powstała skocznia K-95 i obok mniejsza o punkcie K znajdującym się na 70 metrze.

Miejsca kultu religijnego z kartą zapisaną w historii

Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej „Na Górce”. Zdecydowanie jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu 25. lipca 1894r. dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912 r. wybudowano Sanktuarium.

Liczące ponad 200 lat Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła to najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Posiada piękna zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800 r. Tutaj znajduje się obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół został rozbudowany, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24 kwietnia 2011 r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium.

Jeśli będziecie w Szczyrku zdecydowanie pamiętajcie aby zajrzeć do Beskidzkiej Galerii Sztuki. To największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej założona w 1995 r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Na powierzchni 200 m2 prezentowane są dzieła ponad 130 artystów. Galeria co roku organizuje wydarzenia kulturalne, wystawy malarskie, koncerty, spotkania autorskie ale też warsztaty plastyczne i muzyczne. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego dlatego też nie możecie jej ominąć. 🙂

Ach i coś dla miłośników koni. Dla Was obowiązkowy punkt programu to wizyta w Stajni „Eliksir”. Niesamowita hodowla koni arabskich i – uwaga – kucy felińskich. Słyszeliście o takiej rasie? To polska populacja rasowa koni w typie kuca wierzchowego, wyhodowanego w Lublinie przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego. Nazwa rasy pochodzi od miejsca wyhodowania jej pierwszych przedstawicieli – Gospodarstwa Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – Felin. Wyjątkowa atrakcja nie tylko dla miłośników koni.

Świetna baza noclegowa, urozmaicona sprawia, że znajdziecie tu coś dla siebie wpadając tak z przyjaciółmi jak też z rodziną i dzieciakami czy na wypad we dwoje 🙂 Szczyrk to mnóstwo pomysłów na spędzenie czasu bez względu na porę roku, więc wyruszajcie na szlak tak jak najbardziej lubicie i łapcie tą energię, którą góry emanują. 🙂