Bez kategorii Śląskie

Wędkarstwo odpręża

Jestem mama
24 czerwca 2020

Pozwala człowiekowi poluzować szelki, oczyścić ciało i umysł. Morskie, podlodowe, muchowe, spinningowe, spławikowe, gruntowe, trolling. Do wyboru do koloru. To niezwykle zbawienny, zwłaszcza dla psychiki sport. Poza tym jest jeszcze jeden pozytywny aspekt wędkowania. Efekt końcowy, czyli złowione ryby – choć nie są w tym temacie czynnikiem najważniejszym – bywają niezwykle smaczne, pożywne i bardzo zdrowe. Super pomysł na spędzanie czasu dla całych rodzin bardzo blisko natury. Coś pięknego. Polecam. Gdzie łowiłem w ramach kampanii #urlopwkraju i które, śląskie akweny chciałbym Wam polecić?

Zacznijmy od potężnego zbiornika Dziećkowice. Bardzo go lubię. Jest położony pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim. To jeden z najczystszych zbiorników w województwie śląskim, służy jako zbiornik wody pitnej. Całkowita pojemność zbiornika przy maksymalnym piętrzeniu do rzędnej to 234,5 m n.p.m. i powierzchni 7,3 km² – wynosi 52,8 mln m³. Niestety raczej nie złowimy tutaj nic jakąkolwiek metodą z brzegu. Najlepiej wynająć wcześnie rano lub wieczorem łódkę (jest taka możliwość), wypłynąć na sam środek zalewu i spinningować. Chyba jest tam jakiś rów. Upolowałem tam kiedyś potężnego sandacza. Porządny szczupak też się trafi.


Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. Od kilku lat przepiękne miejsce nie tylko na ryby. Czas spędzają tam całe rodziny pragnące zażywać ruchu. Jezioro świetne do biegania i na przejażdżki rowerowe, rolkowe, żeglarstwo tudzież nurkowanie. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 208 ha, długość – 2,0 km, szerokość średnia – 1,0 km, szerokość maksymalna – 1,5 km. Linia brzegowa ma długość 6 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność 12 mln m³, przy czym głębokość średnia wynosi 5,8 m, a maksymalna ok. 16 m.

Zbiornik Pogoria IV – utworzony w 2005 roku w miejscu zlikwidowanej piaskowni o nazwie „Kuźnica Warężyńska”. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 560 ha, długość – ok. 5 km, szerokość średnia – ok. 1,0 km, szerokość maksymalna – ok. 1,8 km. Linia brzegowa ma długość ok. 13 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność 51,2 mln m³, przy czym głębokość maksymalna wynosi 23 m. Jest miejscem uprawiania wędkarstwa i nadwodnego wypoczynku na bazie nieformalnych kąpielisk i spontanicznie organizowanych miejsc plażowania oraz wszelkich sportów nawodnych, a także podwodnych.

Balaton. Ale ten w Polsce. Ośrodek rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu Porąbce (właściwie w Zawodziu), którego zasadniczym elementem jest otoczony lasami staw Balaton o powierzchni około 10 ha. Zbiornik antropogeniczny powstały w zagłębieniu po wydobyciu materiału gliniastego. W latach 1994-2002 średnia prędkość osiadania wynosiła 80 mm/rok. Miejsce w sezonie letnim chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta. Na środku malownicza wysepka, fajny teren dla fotografów. Niestety woda mocno zarośnięta i zamulona co utrudnia wędkowanie. Ale pasjonaci z nerwami na wodzy mogą upolować dużego karpia tudzież amura.

Uwielbiam również łowić na Jeziorze Żywieckim, zwłaszcza od strony Tresny – piękne tereny i można się przyczaić, zapolować na bolenia, który ostro tam żeruje. Zbiornik retencyjny na rzece Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Podstawowe parametry morfometryczne Zbiornika Żywieckiego przedstawiają się następująco: pojemność całkowita – 94,60 mln m³, pojemność martwa zbiornika – 3,2 mln m³, pojemność wyrównawcza – 67,7 mln m³, pojemność powodziowa stała – 23,1 mln m³, maksymalny poziom piętrzenia – 344,86 m n.p.m., normalny poziom piętrzenia – 342,56 m n.p.m., minimalny poziom piętrzenia – 320,94 m n.p.m. Przy normalnym poziomie piętrzenia maksymalna długość zbiornika wynosi 6,6 km, średnia długość zbiornika – 6,25 km, długość linii brzegowej – 33,7 km, maksymalna szerokość zbiornika – 3,1 km, szerokość zbiornika w centralnej jego części – 2,5 km, a szerokość średnia – 1,51 km.

Jaworzno–Szczakowa – „Koparki” (Kamieniołom Koparki w Jaworznie) – wędkowanie zabronione, ale muszę o tym miejscu napisać. Polecam tam spacer z całego serca. To zbiornik poeksploatacyjny, będący jednym z najpopularniejszych polskich nurkowisk. Nad zbiornikiem leży całoroczna baza nurkowa „Koparki”. Zbiornik leży na miejscu dawnego kamieniołomu „Gródek” w Szczakowej, jednej z dzielnic Jaworzna, w województwie śląskim. Wydobywano tam dolomit dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”. To cudowne, bardzo świeże miejsce. Ma niesamowity klimat. Ludzie już nazywają je polskimi Malediwami.

Sosina – kocham tam łowić ryby. Miałem tam swój ulubiony pomost, na którym odstresowywałem się godzinami wyciągając karpie i szczupaki. Niestety wczoraj się załamałem. Podjeżdżam, a tu wszystko rozkopane. Prace remontowe na całego. W tym roku nici z Sosiny. Niestety trzeba poczekać do przyszłych wakacji.

Na terenie Śląska znajduje się również mnóstwo małych, prywatnych łowisk pstrągowych i karpiowych. Osobiście ich nie lubię, nie korzystam, gdyż nigdy w jakimkolwiek temacie nie staram się iść na łatwiznę. No a w takich miejscach ryba weźmie nawet na peta, często i na pusty haczyk. Żenada. Ale oczywiście biorę pod uwagę fakt, że każdy lubi co lubi. Wiem, że są zwolennicy tego typu atrakcji. Dla nich na Śląsku będą to świetne rozwiązania. Zwłaszcza jeśli ktoś chce zabrać na wędkowanie dzieci i pokazać im szybko mocne efekty. Dobra edukacyjna sprawa. No i pamiętajcie, że do wędkowania trzeba mieć aktualną kartę wędkarską, oczywiście opłaconą na 2020 rok. Pamiętajcie również, że jeśli przyjedziecie na Śląsk z innego województwa sama karta to za mało. Trzeba dodatkowo zrobić opłaty regionalne na dane województwo czy na konkretny zbiornik.

Do wędkowania w stawach prywatnych karta nie jest wymagana, tam najczęściej dokonuje się opłat za dniówkę, nockę czy na godziny. Później trzeba również płacić od każdego kg złowionej sztuki lub – w niektórych miejscach – odłowione sztuki trzeba wypuścić. Wszystko jest uzależnione od danego miejsca i obowiązującego tam regulaminu łowiska.